7 ilde kar ve sağanak yağış görülecek! İşte Meteoroloji’nin hava durumu tahminleri…

0 63

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölgedeki Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan, Tunceli ve Iğdır’da hava parçalı çok bulutlu olacak.

Bölgede genelinde havanın öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak, gece ise Erzurum ve Erzincan çevrelerinin aralıklı karla karışık yağmur ve yükseklerinin kar yağışlı olarak geçeceği tahmin ediliyor. Sıcaklığın mevsim normallerinde seyredeceği bölgede rüzgar, güneyden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır’da 6, Tunceli’de 4, Erzincan’da 3, Erzurum’da 1, Ardahan’da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Kars’ta 3 ve Ağrı’da 2 derece kaydedildi. Gün içinde beklenen en yüksek sıcaklığın ise Iğdır’da 21, Tunceli ve Erzincan’da 13, Ardahan, Kars ve Ağrı’da 11, Erzurum’da ise 9 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlığı, kayak merkezlerinden Palandöken’de 108, Sarıkamış’ta 62 ve Konaklı’da 41 santimetre ölçüldü. Bölge genelinde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de 4 günlük hava durumu tahminlerini yayımladı. Ve gözler perşembe gününe çevrildi…

Bugün soğuk hava etkisini göstermeye devam edecek. Erzurum, Muş ve Bitlis’te karla karışık yağmur etkili olacak. Kütahya, Ankara, Eskişehir, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Karabük, Bolu, Kastamonu, Çorum, Yozgat ve Sivas’ta kar yağışı etkili olacak. İzmir’de güneşli bir hava etkili olacak.

Salı günü genellikle İç Anadolu’da etkili olan kar yağışı bölgeyi terk ediyor. Yurdun batı kısmında güneşli bir hava etkili olacak. Sivas ve Erzurum’da kar yağışı bekleniyor. İzmir’de hava sıcaklığı 23 dereceye kadar çıkacak. Bayburt, Ardahan, Kars, Ağrı, Bitlis ve Van’da karla karışık yağmur etkili olacak.

Salı günü etkili olan güneşli hava çarşamba günü yerini sağanak yağışa bırakıyor. Başta İstanbul olmak üzere Marmara ve Ege bölgelerinde sağanak yağış etkili olacak. Ankara’da da sağanak yağış bekleniyor. Erzurum, Ardahan, Ağrı ve Kars’ta karla karışık yağmur etkisini gösterecek.

Sağanak yağış perşembe günü de yurdun büyük bölümünde etkisini gösterecek. Kar yağışı yurdu terk etse bile sağanak yağış Ege, Marmara ve Karadeniz’de etkili olacak.

MAHSUR KALMIŞLARDI

Mersin’in Erdemli ilçesinde kar yağışı nedeniyle kapanan yollar ekiplerin müdahalesiyle ulaşıma açıldı. Torosların yüksek kesimlerinde yer alan Küstülü, Tapureli, Alibeyli, Kızılen ve Sarıkaya mahallelerinde, etkili olan kar yağışı yolları kapattı.

Hafta sonu kısıtlamasını yaylalarda geçirmek isteyen vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Bölgede yağışa karşı tedbir alan Erdemli Belediyesi ekipleri, mahallelerde kar nedeniyle kapanan yolları temizledi.

Kar yağışıyla evlerinde mahsur kalan bir vatandaş, “Hafta sonu kısıtlamasından dolayı tatilimizi yaylada ki evimizde geçirmeyi planlamıştık. Yaylamızdaki evimize geldik. Kar yüzünden, yollarımız kapandı. Ekmek almaya alışveriş yapmaya gidemedik. Bunun üzerine Erdemli Belediyesini arayarak, yolumuzu açması talebinde bulunduk. Sağ olsunlar hemen çağrımıza kulak vererek yollarımızı açtı. Erdemli Belediyesine ve çalışanlarına göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.