Android İşletim Sistemi Ve Temel Özellikleri

0 63

Android işletim sistemi google  tarafından üretilmiş ve günümüzde mobil cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemidir. Hayatımızı ve cep telefonumuzu kullanmamızı birçok yönden kolaylaştıran bu işletim sistemine mobil yazılımcıların ilgisi her geçen gün biraz daha artarken, android işletim sisteminin de uygulama sayısının artışı devam etmektedir. Android işletim sistemi şuanda yaklaşık 500,000 uygulamaya sahiptir. Buu işletim sistemini diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özellik geliştirilen uygulamaların android market üzerinden tamamen bedelsiz olarak indirilmesidir. Android sisteminin standart özellikleri;

1- Ses tanıma özelliği: Bu özellik sayesinde telefonunuzun klavyesini kullanmadan google üzerinden sesli arama yapabilirsiniz. Google arama çubuğu üzerinde bulunan mikrofon tuşunu kullanarak yapmak istediğimiz aramayı sesli olarak gerçekleştirebiliriz. Ses tanıma özelliğinin kullanıldığı başka bir uygulama ise araç kullanıcıları sms yazarken dikkatlerinin dağılmasına sebeb olduğundan dokunmatik kullanmaktan genelde kaçınırlar. Android işletim sistemi ile ses tanıma özelliğini kullanarak sms’lerinizi yanıtlayabilirsiniz. Bunu da mesajlar bölümüne gelip cevaplamak istediğiniz mesaja girerek klavyenizi açıyorsunuz ve klavyenizin sol alt tarafında ki mikrofon simgesine basarak yazmak istediğiniz mesajı sesli olarak yazmış oluyorsunuz. Ses tanıma sisteminin kullanıldığı bir diğer uygulama ise google’ın çeviri sistemi. Daha önce market üzerinden ücretsiz olarak indirdiğimiz çeviri programını açıyoruz ve söylemek istediğimiz dil seçeniğini ve çevirisini yapmak istediğimiz dil seçeneğini belirleyerek  gene ekranda sağ tarafta bulunan mikrofon simgesine dokunarak çevirmek istediğimiz kelimeyi söylüyoruz.

2- Mobil ap özelliği:  Günümüzde bütün android sistemli telefonlarda bulunan standart bir özelliktir. Evimizde, cafe de ve ya iş yerimizde ihtiyaç duyduğumuz internet modeminizi(wirelles) cebinizde taşıyor gibi düşünebilirsiniz. Telefonumuzun menü kısmına girip buradan ayarlar bölümü ve buradanda kablosuz ağlar başlığına giriyoruz. Buranın içerisinde ”bağlantı ve wifi alanı” yazan bir seçenek var buraya tıkladığımızda burada tıpkı bir bluetooth, bir wifi gibi açılıp kapanabilen bir özellik vardır. Oraya dokunarak mobil ap sistemimizi açıp-kapata biliriz. Bu özelliği aktif etmek bize ne gibi kolaylıklar sağlar? Arkadaşlarınızla pikniğe gittiğinizde notbook ve ya telefonunuz yanınızda ise yapmanız gereken etranızdaki kablosuz ağları aratmak olacak. Liste önünüze gelecek ve buradan mobil ap ile bağlanarak cep telefonu internet paketini kullanabileceksiniz.

3- Push mail özelliği: Bu özelliği diğer platformdaki kullanıcılar bell ibir ücrete tabi olarak kullanırken, Android kullanıcıları herhangi bir ücret ödemeden bu özellikten faydalanabiliyorlar. Hotmail, Yahoo mail gibi topic destekli maillerinizi Gmail hesabına yönlendirerek bu tüe e-postaların push mail olarak çalışmasını sağlayabilir. Gmail’e girin ve herhangi bir maili açarak ekranın en altına kadar inin burada bir ek göreceksinizi ” SATIN  ALMA.xls ” yani bir excel dosyası. Bu eki yanındaki indir butonuna basarak indirin. İndirdiğimiz taktirde ” ThinkFreeCalc ” adında bir uygulama açılacak. Bu uygulama sayesinde Word, Excel gibi programları açabilir ve seçenekler tuşuna dokunarak bu programların menülerini kullanarak düzenleyebilir, kaydedebilir ve mailinizle tekrar gönderebilirsiniz.

Şimdi android sistemin en cazip tarafı  olan market uygulamasını kullanabilmeniz için Gmail adresiniz olması yeterli ve bu hesabı oluştururken herhangi bir bilgiye ihtiyaç yoktur. Buradan markete kullanmaya geçtiğinizde market içerisinde diğer platformda ücretli olan uygulamaların hatta dünyaca ünlü ve ençok indirilen programlar dahil ücretsiz olduğunu ve indirebildiğinizi göreceksiniz. Örneğin; Angry birds, WhatsApp uygulaması. Bu uygulamalar indirdiğimiz takdirde cep telefonumuzu gerek televizyon, gerek messenger, içinde bulunan sensör sayesinde gerekse de bir oyun konsolu  olarak kullanabiliriz.

Bu temel özellikleri ile hayatımızı kolaylaştıran ve diğer sistemler arasında başı çeken android sistemi,  hem ücretsiz hemde sağladığı kolaylıklarla kullanıcıların beğenisi ve ilgisini üzerine çekmeye devam etmekte olup hergeçen gün ortaya çıkardığı yeniliklerle tercih sebebi olmaya devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.