Bej Ve Mavi Tonların Büyüleyen Uyumu

0 30

Ev içerisinde tasarım ayrıntıları pandemi döneminde sık sık değişti. Bazen mobilyalara, bazen aksesuarlara odaklandık. Ama nerdeyse her evde dekorasyonda ‘duvar boyaları’ hiç olmadığı kadar trend oldu. Evlere özelliğini sağlamakta olan, daha rafine hale getiren, huzur veren renkler girdi. Hatta bizler de tıpkı Avrupa ve ABD genelinde olduğu gibi kendi evimizi kendimiz boyadık! Bu açıdan bakıldığında renk seçimlerinde de bütünüyle özgür olduk. En çok tercih edilen renkler, tüm dekorasyona uyum sağlaması için beyaz, krem ve bej tonlarından seçildi. Fakat renkte cesur olanların da sayısı bir hayli fazla; sarı ve tonları, mavi ve tonları ile gri de yine öne çıktı. Gelin beraber bölge bölge, ev ev gezelim; renk tercihlerine yakından bakalım.

Salda Kumu ve Adriyatik

Çok geniş bir renk yelpazesi içerisinden duvar rengi seçmek hiç de kolay değil. Hem kendinizi iyi hissettirecek, hem de evinize uyum sağlayacak o rengi bulmak için karşınızda bir çok seçenek olacak. DYO Genel Müdürü Mutlu Uysal, bu sene iç cephe boyalarında en çok tercih edilen yeni renkleri arasında Türkiye’nin cennet köşelerinden Salda Gölü’ndeki kumlardan esinlenilen Salda Kumu, meditasyon etkisi ile yaşam alanına dinginlik sağlamakta olan Deniz Atı, ‘bir tül kadar hafif olan’ Tülden ve İtalyan esintilerinin yansıması Adriyatik’in yer aldığını söyledi.

Temel kriter: Mobilya

Ev dekorasyonunun önemli bir adımı olan duvar renkleri tercihi genelde açık tonlardan yana kullanılmaktadır. Pandeminin etkisi ile artan sağlık ve hijyen motivasyonu özellikle antibakteriyel boyalara olan talebin yükselmesini de sağladı. Su bazlı, kokusuz, doğa dostu, antibakteriyel, küf-mantar oluşumunu önleyen boyalar bir hayli revaçta. Akçalı Boya CEO’su M. Akın Akçalı, hemde tıpkı Avrupa ve ABD’da olduğu gibi Türkiye’de de bu dönemde insanların kendi evlerini kendilerinin boyamayı tercih ettiklerini dile getirdi. Akçalı’ya göre ön plana çıkan renkler ise şöyle: “Türkiye’de renk tercihleri yoğun olarak pastel tonlar ve kırık beyaz yönündedir. Fakat son zamanlarda gri ve toprak tonlarına ilginin arttığını söyleyebilirim. Evlerde odaların rengi belirlenirken temel kriter mobilyalar olarak görülüyor. Ancak en önemli faktör evin aldığı ışık ve odanın yapısıdır. Gün boyunca evin aldığı ışık göz önünde bulundurularak renkler tercih edilmeli. Duvarlarda birbirini tamamlayacak farklı renkler ya da tonlar kullanmak mümkündür” ifadelerini kullandı.

Rengimiz belli!

‘Yaşam alanını daha konforlu hale getirme isteği arttı’ diyen Polisan Kansai Boya Genel Müdürü Cemal Drahor, iç ve dış cephede son zamanlarda göz yormayan, sakinlik hissi veren renklerin daha çok seçildiğini söyledi. 2020 senesinde Türkiye’nin renk haritasını çıkardıklarını hatırlatan Drahor, buna göre bölgesel olarak şu örnekleri verdi: “6 bine yakın satış noktamızdan elde ettiğimiz verilerle oluşturmuş olduğumuz haritaya göre, iç cephede ülkemiz genelinde en çok tercih edilen rengimiz ‘Kumsal Beji’, dış cephede de ‘Bahama Beyazı’… Araştırmamız Marmara Bölgesi ile Adana, Bursa, İzmir, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İzmit ve Trabzon illerinin ilk renk tercihinin “Kumsal Beji” olduğunu gösterdi. Trakya Bölgesi ile Samsun, Antalya ve Ankara illeri en çok “Dingin Gri” tonlarını seviyor. Konya “Açık Fildişi” rengini seçerken, Kayseri’de “Sakız Beyazı” öne çıkıyor. En çok tercih edilen diğer renkler ise, “Sahra Beji”, “Sade Bej”, “Marjinal Gri”, “Masum Beyaz”, “Karizmatik Krem” ve “Şampanya”.

Yazlıklara akın var

Boyadaki bu talep artışı yalnızca büyükşehirlerle sınırlı kalmadı. Son iki senedir artan yazlık talebi, yazlık evlerde tadilat işleri ve bu evlerde daha uzun zaman geçirmek isteyenlerin ilgisiyle bu bölgelere de boyan taşındı. Büyükşehirlerden daha küçük yazlık ilçelere taşınmanın çoğalması, hemde uzaktan çalışanların taşındıkları bu yazlık evlerde kendilerine ait bir çalışma ortamı yaratmak istemesi de boya ve inşaat malzemesi isteklerine artış olarak yansıdı. Tüm kışı yazlıklarında geçirenler, iç cephe, dış cephe ve ahşap boya gereksinimlerini daha erken tedarik ettiler. Kışın yazlıklarda geçirilmesi rutubetten yıpranmış yüzeylerin bakımı, çatı yalıtımı ve ısı yalıtımını da yanı sıra getirdi.

Yazlıkların iç cephelerinde kullanılacak olan renkler yoğun olarak beyaz, kırık beyaz tonları ile gri ve toprak tonları olarak seyrederken, dış cephelerde güneş ışınlarını yansıtarak klimatik bir etki oluşturması sebebiyle beyaz ve tonları tercih ediliyor.

Hobiye boya yetiştirdik

Bu dönemde ev ve işyerlerini boyatmayı, hijyen ve temizlik olarak gören tüketicilerin tercihleri küfe dirençli, antibakteriyel gibi özellikli ürünlerden yana da gerçekleşti. Bir diğer talep artışı yaşamakta olan boya türü ise “kendin yap” trendi yükselişe geçti. Pandemi öncesine kıyasla talep artışı yaşanan hobi boyalarına ciddi şekilde yönelim oldu.

kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.