Bilgisayarım Çalındı, Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

0 100

Aşağıdaki fikirlerden bazıları kayıp bir cihazı bulmanıza yardımcı olabilirken, hırsızla kendi kendinize yüzleşmek yerine polisi dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

İzleme hizmetleri tarafından sağlanan konumlar yaklaşık olacaktır, bu nedenle hangi kapının üzerine vurulacağını bilme olasılığınız düşüktür. Artı, hırsızların yasaya tam olarak bağlı olmadıklarını zaten kanıtladıkları gerçeği var, bu yüzden meydan okunduğunda ne yapacaklarından emin olamazsınız.

Windows 10’da Cihazımı Bul nasıl kullanılır

Microsoft, Cihazımı Bul özelliğini 2015 yılında tanıttı . Adından da anlaşılacağı gibi, dizüstü bilgisayarınızın yaklaşık konumunu izlemek için yararlı bir yoldur.

Varsayılan olarak kapalıdır, ancak özelliği dizüstü bilgisayarınız kaybolmadan önce etkinleştirdiyseniz, kurtarılmasına yardımcı olmak için hızlı birkaç adım atabilirsiniz.

Size cihazlarınızın bir listesi sunulacak, bu yüzden peşinde olduğunuz cihazı bulun ve adının altındaki Cihazımı bul seçeneğine tıklayın .

Şimdi Microsoft, dizüstü bilgisayarı arayacak ve çevrimiçi olduğu sürece kabaca nerede olduğunu size bildirecek. Ayrıca, Kilitle düğmesine tıklayarak makineyi uzaktan koruma seçeneği de vardır.  

Mac’imi Bul’u Kullanma

Bir MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro kullanıyorsanız, daha akıllıca bir şekilde Mac’imi Bul olarak adlandırılan Cihazımı Bul’a benzer bir özellik vardır .

Yine, suç eylemi gerçekleşmeden önce etkinleştirilmesi gerekecek, ancak eğer öyleyse, izini sürebilir, sıkıca kilitleyebilir veya kötü niyetli kişiye bir mesaj gönderebilirsiniz.

IP adresini takip etmek için Gmail veya Dropbox’ı kullanma

Yukarıdaki özelliklerden hiçbirini etkinleştirmediyseniz, hepsi kaybolmaz. Birisi kullanıyorsa, cihazınızın IP adresini yine de takip edebilirsiniz. Yine, bu size kesin bir konum vermeyecektir, ancak hangi kasabanın veya belki de bulunabileceği yol hakkında bir fikriniz olacak.

Bir Gmail hesabınız varsa, başlamak için en iyi yer burasıdır. Tarayıcınızda web sürümüne giriş yapın, ardından sağ alt köşede Ayrıntılar seçeneğini bulana kadar mesajların altına kaydırın .

Bunu tıkladığınızda yakın zamanda Gmail hesabınıza erişen tüm cihazlarda yeni bir pencere görünecektir.

Kayıp dizüstü bilgisayarınız olduğundan şüphelendiğinizin altındaki Ayrıntıları Göster seçeneğine tıklayın, ardından IP adresini not edin, böylece polise teslim edebilirsiniz.

Sağ üst köşedeki hesap simgenizi tıklayıp ardından Ayarlar> Güvenlik’i seçerek Dropbox’ın web sürümünde de benzer bilgileri bulabilirsiniz .

Şimdi web tarayıcıları bölümüne gidin ve imleci söz konusu cihaz için En son etkinlik sütunundaki bilgi simgesinin üzerine getirin .

Bu rotalardan hiçbiri sizi dizüstü bilgisayarınızla yeniden bir araya getirmede başarılı olmazsa, o zaman en derin anlayışlarımızı yaşarsınız.

Tek yapabileceğimiz, size  şu anda mevcut olan en iyi dizüstü bilgisayarlar için bir rehber sağlamak ve bir dahaki sefere onlar için hazır olabilmeniz için yukarıdaki önlemlerden bazılarını uygulamanızı tavsiye etmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.