Burnumuz Neden Düşer?

0 62

Pekçok insan burun ucunun düşüklüğünden şikayetçi peki burun ucu neden düşer? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile alakalı bilgiler verdi.

En önemli etken yer çekimi, ikinci en önemli etken ise burun alerjisi, üçüncü en önemli etken cilt kalınlığı, bunların haricinde pek çok faktör vardır.

Zamanla ve yaşla birlikte insanlar nefes almakta zorlanıyor ve parmakları ile burun ucunu kaldırdıkları zaman nefes almaları çok daha iyi hale geliyor. Bunun en önemli sebebi burun ucunun düşmesidir.

Herhangi bir burun ameliyatı olmayan kişilerde de burun düşmesi görülebilir. Burun ucunun esnek yapısı sebebiyle insanlar elinde olmadan burunlarındaki alerji sebebiyle devamlı burun silmek, sıkmak, çekiştirmek ve karıştırmak burun ucundaki bağ dokusu ve ligamentlerin gevşemesine neden olarak burun ucunu zayıflatır. Bu durum yerçekiminin de etkisi ile birleşince daha belirgin hale geliyor. Yine yaşla birlikte yüzümüzdeki yağ dokusunda azalma ve bağ dokularındaki zayıflama sebebiyle bir sarkma yaşanır ve aynı şekilde burunda yaşla birlikte bir miktar sarkar ve düşer.

Bazı insanların burun uç kısmının derisi daha kalın yağlı ve şiş oluyor. Böyle cilt yapısına sahip kişilerde burun kıkırdakları burun cildini taşımakta zorlandığı için zaman içinde burun ucu düşüyor. Bu da nefes almasını olumsuz etkiliyor. Gelişimsel olarak kemerli hastalarda kemer yapısından dolayı burun uç kısmı daha düşük oluyor bu yapısal şekil sebebiyle de burun uç kısmı göreceli olarak daha düşük görülüyor.

Burun ucu düşmesine sebep olan diğer bir büyük etkenlerden birisi de travmalardır. Özellikle çocukluk yaştan itibaren burun ucunun çarpması kanaması ve yerlere sürtünmesi ile beraber burun ucu kıkırdak binalarında kırılmalar meydana geliyor. Buda bu bölgedeki binaların desteğini zayıflatarak çökmesine neden oluyor.

Daha iyi bir nefes alabilmek için burun ucundaki kıkırdak ve cilt binalarının uyum içinde ve sağlıklı olması lazımdır. Burun kanatlarındaki çökmeler burun orta kısmındaki destek dokusunun yani septumun desteğinin zayıf olması burun içindeki etlerin şişmesi özellikle nefes almayı etkileyerek hayat niteliğini olumsuz etkiler.

Son zamanlarda artan burun estetiği ameliyatlarından sonra da Burun ucu düşmesi sık olarak görülüyor.1-2 milimetre lik düşüşler normal kabul edilebilir, fakat 1,5-2 cm düşme olduğunda hastaların hekimi ile temas kurması ve kontrol olmasında fayda var. Burun uç kısmı nefes yolunun başlangıç noktası olduğu için nefes alma niteliğini etkileyen önemli bir noktadır. Bu bölgedeki düşme ve sarkmaların düzeltilerek hayat ve uyku niteliğinin artırılması sağlık açısından çok çok önem arz eder.

kaynak:milliyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.