Dişlerimiz Nasıl İnci Gibi Olur ?

0 32

Günlük olarak tüketilen yiyecek, içecekler ya da sigara kullanımı dişlerin doğal beyazlığının kaybolmasına sebep olabilir. Gülümsememizi öne çıkartan dişlerimizin bembeyaz olmasına yönelik geliştirilen tedavilerden birisi de ‘diş beyazlatma’dır. Peki diş beyazlatma nedir? Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Son zamanlarda sağlıklı dişlere sahip olmanın beraberinde beyaz ve parlayan dişlere sahip olmanın önemi de arttı.

Dişteki renk değişiminin farklı nedenleri vardır.

Gün içerisinde tüketilen her çeşit çay, kahve, sigara, boyalı içecekler, kola, kırmızı şarap gibi içecekler dişlerin renginin koyulaşmasına neden olur.

Diş rengi de ten renginiz gibi kalıtsaldır ve doğal olarak daha koyu olabilir. Çocuk yaşta kullanılacak olan bazı ilaçlar da dişlerde koyu lekelere neden olur. Nedeni ne olursa olsun dişlerin daha beyaz ve estetik olması mümkündür.

Dişlerde meydana gelen renklenmeler, diş beyazlatma (bleaching) işlemiyle giderilebilir.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING) NEDİR?

Günümüzde en çok kullanılacak olan estetik işlemlerden bir tanesi olan ‘Diş Beyazlatma’, çoğu diş hekimi tarafından uygulanır.

Diş beyazlatma (bleaching) karbamid peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir.

Diş beyazlatma dişlerin beyazlaşmasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını beyazlatma jelleri yardımı ile sağlar.

Diş beyazlatma işlemi, diş taşı temizliğinden ve eğer var ise çürük tedavisinden sonra uygulanması gerekli olan bir işlemdir.

DİŞ BEYAZLATMADA HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Beyazlatma işlemi iki sistemle uygulanır;

İlk seçenek diş hekiminin birebir hastaya uyguladığı işlemdir. Muayenehane ortamında dişlere sürülen bir jel ile dişler beyazlatılır. İşlem süresi 1,5 saattir işlem sonunda dişler 5 ton beyazlar.

Seanslar arasında hastanın renklendirici gıdalardan (çay, kahve, şarap vb.) uzak durması ve sigara kullanımını en aza indirmesi istenir.

Beyazlatma seansları arasında hassasiyetler görülebilir. Ancak kullanılan hassasiyet giderici diş macunları ile bu hassasiyetler ortadan kalkmaktadır.

İkincisi de hastanın kendi dişlerine özel şeffaf bir aparat hazırlanması ile gerçekleştirilir. Beyazlatma jelleri hastaya verilir,evde günde 1-2 saat aparat üzerine uygulanmakta olan jel hasta tarafından kullanılır. 6-8 gün içinde dişler beyazlar. Haftalık kontrollerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gerekli olan değişiklikler yapılır.

Hastaya hangi yöntemle beyazlatma uygulanacağına diş hekimi ve hasta beraber karar vermelidir.

Kalıcılık süresi, kişinin diş yüzeyinin pürüzsüz olup olmamasına, tükürük yapısına, çay, kahve ve sigara tüketimine, dişlerine özen gösterip göstermemesine bağlı şekilde değişiklik gösterse de yaklaşık 2-3 yıl sürüyor.

DİŞ BEYAZLATMA DİŞE ZARAR VERİR Mİ?

Diş beyazlatma uzman şartlarda uygulandığında dişlere zarar vermez. Fakat bu işlem teknik olarak hassastır ve doğru şartlarda profesyonel kişiler tarafından uygulanması önem arzeder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.