Elon Musk Yine Yağacağını Yaptı

0 30

Elon Musk, otomobil üreticisinin (ve belki de yakında robot üreticisi olacak) AI Günü etkinliğinde Tesla’nın basitçe Tesla Bot olarak isimlendirilen insansı bir robot inşa ettiğini açıkladı. Dostça olması amaçlandı, dedi ve onu geride bırakıp alt edebileceğiniz kadar yavaş ve zayıf olun – bilirsiniz, gelecekte robot ayaklanması olursa diye.

Tesla Bot, şirketin araçları için kullanmış olduğu Autopilot teknolojisinden farklı olarak yapay bir zeka sistemi üstünde çalışacak. İnsanlar için çeşitli tehlikeli ve tekrarlayan görevleri yapmak ve adım adım talimatlarla beslenmek mecburiyetinde kalmadan dünyamızda gezinmek için tasarlanacak. Musk, “Lütfen o cıvatayı alın ve o anahtarla arabaya takın” gibi basit komutları takip edebilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, sahipleri için yiyecek alabilmeli ve diğer önemsiz görevleri yerine getirebilmelidir.

Musk, etkinlik sırasında robotun sadece bir görüntüsünü sunarken, şirket, makinenin nasıl görüneceğine dair şimdiden sağlam bir vizyona sahip. Gövdesi için hafif malzemelerin kullanılması sayesinde 5’8″ boyunda ve 125 pound ağırlığında olacak ve kullanışlı bilgileri görüntülemek için kullanabileceği bir yüz için bir ekrana sahip olacak. Makine bir üst ile hareket edebilecek. Ortalama insan yürüme hızından biraz daha hızlı olan 5mph hızı ve 45 pound’a kadar yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Musk, şirketin Tesla Bot’un bir prototipini gelecek yıla kadar hazır duruma getirmeyi planladığını, fakat bu gibi iddialı projeler için gecikmelerin sürpriz olmayacağını belirtti.

KAYNAK:teknoloji.news

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.