Güzel Şehir Isparta

0 13

ISPARTA’DA GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?

Göller Yöresi’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Isparta, tarihi ve doğal güzellikleriyle gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Lavanta ve gül bahçeleri her sene binlerce turisti ağırlamaktadır. Isparta‘da gezilmesi gerekli olan yerlerden bazıları şunlardır:

Eğirdir Gölü: Isparta‘nın en meşhur gölleri arasında yer alan Eğirdir, günün farklı saatlerinde renk değiştirmesi ile bilinir. Isparta’da görülmesi gerekli olan yerlerin başında gelir.

Kova Milli Park: Yaban hayat çeşitliliği ile bilinen bu milli park; kampçıların ve kuş gözlemcilerin uğrak yeridir.

Yazılı Kanyonu: 1989 senesinde tabiat parkı ilan edildi. Kanyonda Bizans dönemine ait yapılar bulunur.

Pınargözü Mağarası: Türkiye’nin en derin ve en büyük mağarasıdır. Mağaranın içerisinde şelaler, damla taş havuzları ve gölcükler bulunmaktadır.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti: Bizans kilisesinin kalıntılar, Roma döneminden kalma yapılar bulunur. Her yıl Ortodoks mezhebine ait pek çok turist bu ören yerini ziyaret etmektedir.

Aksu Zindan Mağarası: Isparta’nın Aksu ilçesinde bulunmaktadır. İçinde akan suyun magnezyum ve potasyum değerleri bir hayli yüksektir.

Gölcük Gölü: Pekçok çeşit hayvan ve bitkinin bulunduğu bu göl, tabiat parkı olarak tescillenmiştir. Isparta halkının dinlenmek için geldiği yerlerin arasındadır.

Kuyucak Köyü: Lavanta tarlaları ile ünlü olan Kuyuca Köyü hasat zamanı yerli yabancı pek çok turisti ağırlamaktadır.

ISPARTA’DA NE YENİR?

Anadolu ve Akdeniz yemeklerinden esintiler taşıyan Isparta mutfağı, harika lezzetleriyle herkezin damak zevkine hitap etmektedir. İşte Isparta‘da tadabileceklerinizden bazıları:

Fırın Kebabı: Her mevsim ayrı bir etin şişe takılıp 3-4 saat pişirilmesi ile yapılır. Isparta ile özdeşleşmiş bir lezzettir.

Şalgam Aşı: Isparta halkının çok sık yapmış olduğu bir yemektir. Şalgamların dilimlenip kıymalı ve soğanla karıştırılmasıyla pişirilir.

Tatar Mantısı: Diğer mantılardan farklı olarak patates iç harcıyla yapılır.

Yatırtma: Patlıcanların yarılarak içerisine kıyma harcı koyulup fırında pişirilir. Isparta ile simgeleşen bu lezzet, tadılması gerekli olan yemeklerdendir.

Dirgit: Isparta yöresinde genelde bebeklerin ilk dişi çıktığı zaman yapılır.

Hamursuz: Kahvaltıların vazgeçilmesi olan bu ekmek, hamursuz yapıldığı için dolayı bu ismi almıştır.

Su Peltesi: Isparta’nın ünlü bir tatlısıdır. Şeker, su ve mısır nişastasıyla yapılır.

Yalvaç Güllacı: Yalvaç ilçesine özgü olan bu tatlı, Kesmik güllacı olarak da bilinir. İftar sofralarının olmazsa olmazı olan Yalvaç Güllacı gül biçiminde sarılır.

Gül Şerbeti: Isparta‘nın meşhur güllerinden yapılan bu şerbet muhakkak tadılması gerekli olan lezzetlerdendir.

Bambur: Kuzu işkembesi, karaciğer ve pilav ile yapılan bu yemek Isparta’nın gözdesidir.

Isparta Peksimeti: Özellikle Ramazan aylarında tüketilen bu çörek, toz karanfil ve tarçın ile yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.