İmplant diş yaptırmadan önce bilinmesi gereken en önemli noktalar

0 145

Diş implantı nedir, neden uygulanır?

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun “İmplant eksik dişler için yapılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum vidalar. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştiriliyor. Dişin olmadığı durumlarda 40 yıldır uygulanıyor. Özellikle son 20-25 yıldır ise çok yaygınlaştı” dedi.

Doğru yapılmazsa kemik kaybı yaşanabilir

İmplant uzun yıllardır yapılıyor olsa da bu konuda deneyimli diş hekimi bulmak zor olabiliyor. Bu noktada diş hekimi seçiminin iyi yapılması gerektiğine dikkat çeken Zogun, “Son zamanlarda eli anguldurva (diş hekimlerinin çok sık kullandığı bir cihaz) tutan herkes implant yapabilir oldu ancak işin kalitesi ilerleyen dönemlerde anlaşılıyor” diye konuştu.

Ehil olmayan diş hekimleri tarafından yapılan uygulamaların birçok sorunu da beraberinde getireceğini aktaran Zogun, “Özellikle estetik bölgedeki problemler gözle görülür fiziksel deformasyonlara ve estetik olmayan sonuçlara sebep oluyor. Ayrıca enfeksiyon ve periimplantitis olarak adlandırılan kemik kaybı da yaşanabilir” diye konuştu.

İmplant iyi yapılıp protez kötü yapılırsa dikkat!

Sadece implantın değil, protezin de iyi olması gerektiğini aktaran Zogun, “İyi bir protez planlaması da yapmak lazım. Çünkü implant iyi yapılıp protez kötü yapılırsa da implanta zararı olur. Bunlar bir bütündür ve en baştan doğru şekilde plan şart. Bu da tecrübe bilgi gerekir” ifadelerini kullandı.

Düzgün yapılmayan implant için çözüm var mı?

Düzgün yapılmayan implantların düzeltilebileceğini belirten Zogun, şunları söyledi: “Bir diş hekiminin iyi olmasının implantta sorun çıktığında çözmekle değerlendiriliyor.

Öncelik enfeksiyonu ve enfekte olmuş implant yüzeyini kazıyıp temizlemek, sonrasında temiz alana ve yivleri tamamen aşındırıp temizlenmiş yeni titanyum yüzeye kemik oluşturma işlemi.

Bu işlemler bilgi ve titizlik gerektirir. Bu dönemde hastanın da yardımı, gerekirse bir süre dişsizliği sonra geçici diş kullanması istenir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.