İnternet Hızını Nasıl Test Ederim?

0 94

İnternet hızları birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bazen, siz ve tüm ev arkadaşlarınız veya komşularınız aynı anda Netflix izliyorsanız, işler yavaşlayabilir. Veya tehlikeli bir Wi-Fi bağlantısı yavaş çalışıyor ve geniş bant sağlayıcınızın hatalı olduğunu düşünmenize neden olabilir.

Bir VPN kullanıyorsanız, web sayfalarının yavaş yüklenmesinin nedeni bu olabilir. Ancak Speedtest gibi bir web sitesine hızlı bir ziyaret, birkaç dakika içinde bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu size söyleyecektir.

Bunun bir ‘Wi-Fi hız testi’ olduğunu öne süren birçok makale görüyoruz. Ama değil. Bu, cihazınızdan (bir PC, dizüstü bilgisayar, telefon veya tablet) internetteki bir sunucuya olan tüm bağlantının bir testidir. Bu nedenle, hem Wi-Fi hızınızı hem de geniş bant hızınızı – ya da testi Wi-Fi üzerinden değil de bir mobil sağlayıcı aracılığıyla telefonunuzda çalıştırıyorsanız tamamen mobil veri hızınızı test ediyor.

Yönlendiricinize Wi-Fi bağlantısı geniş bant hızınızdan daha yavaşsa, bir internet hız testi çalıştırdığınızda sınırlayıcı faktör bu olacaktır. 100 Mbps’lik nominal (indirme) bir hız sunan bir geniş bant paketine kaydolduğunuzu varsayalım. Ancak dizüstü bilgisayarınızın Wi-Fi’si 50Mbps’nin üstündeyse, bir internet hız testi çalıştırırken göreceğiniz sonuç budur.

Tipik olarak Wi-Fi, geniş bantınızdan çok daha hızlıdır, bu nedenle ikincisi sınırlayıcı faktördür. Ve işte Wi-Fi hızınızı nasıl test edeceğiniz .

Ayrıca, birçok geniş bant paketinin eşzamansız olduğunu, yani yükleme ve indirme için farklı hızlara sahip olduklarını unutmayın. İndirme hızları, gerçekten duyduğunuz tek şeydir, çünkü genellikle çok daha hızlıdırlar. Yükleme hızları çok yavaş olabilir – indirme hızlarından% 90’a kadar daha yavaş – bu nedenle, örneğin bir videoyu YouTube’a yüklemek çok uzun sürebilir. İnternet hız testleri size hem yükleme hem de indirme hızlarınızı söyleyecektir.

Basitçe söylemek gerekirse, internet hız testi araçları, bağlantınızın video akışı için yeterince hızlı olup olmadığını ve ping’inizin (gecikme) çevrimiçi oyun için yeterince iyi olup olmadığını söyleyebilir.

Not: En iyi sonuçları almak için, test ederken internet bağlantınızın başka hiçbir şey için kullanılmadığından emin olmalısınız ve mümkünse yönlendiricinize bir Ethernet kablosuyla bağlanmalısınız, çünkü bu muhtemelen Wi-Fi’nizden daha hızlı olacaktır. .

Ücretsiz internet hız testi

Şu anda hızınızın ne olduğunu görmek için aşağıdaki Testi Başlat düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Tercih ederseniz, bu görev için speedtest.net , broadbandspeedchecker.co.uk ve broadbandgenie.co.uk dahil diğer web sitelerini kullanabilirsiniz  .

Testi çalıştırdıktan sonra, milisaniye cinsinden ölçülen ping, indirme hızı ve yükleme hızı dahil bir sonuç alacaksınız.

İndirme ve yükleme hızları, saniyede Megabayt ile karıştırılmaması için, saniyede Megabit olan Mbps cinsinden ölçülecektir. İkisi arasında dönüştürmek için saniyede Megabit cinsinden bir hızı 8’e bölerek saniyede Megabayt rakamını elde edin.

Ayrıca, iOS ve Android için her zaman popüler olan Speedtest dahil olmak üzere bazı hız denetleyicileri için uygulamalar da edinebilirsiniz. İşte Android sürümü ve test sonuçları nasıl görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.