James Webb, yeni doğan yıldızları birinci kere görüntüledi!

0 13

NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı), James Webb Teleskobu ile epey dikkat cazip manzaralar yakalamaya devam ediyor. Uzay teleskobu artık de Samanyolu yakınlarındaki bir galakside yeni oluşan yıldızları görüntülemeyi birinci defa başardı. Bilim insanları ise bu imgelerin bir dönüm noktası olacağını belirtti. İşte detaylar!

Yeni manzara, galaksi hakkında da bilgi veriyor

NASA’nın ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve CSA (Kanada Uzay Ajansı) ile ortak bir formda geliştirdiği James Webb Teleskobu, 25 Aralık itibariyle çalışmalara başladı. Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçen James Webb, pek çok muvaffakiyete imza attı.

Dünyanın en büyük teleskobu olan James Webb, son olarak yeni oluşan yıldızları birinci kere görüntüledi. Teleskobun yakaladığı yeni manzara, sarmal gökada NGC 1433’ün etrafındaki genç yıldızları açık bir biçimde gösteriyor. Bununla birlikte imaj, dünya çapında 100’den fazla araştırmacının yer aldığı bir iş birliğinin kesimi oldu.

Teleskobun sahip olduğu birinci bilim programlarından birini de toz ve gaz bulutlarını etkisiz hale getirerek Orta Kızılötesi Aracı (MIRI) ile görüntülemek oluşturuyor. PHANG grup üyelerinden biri olan Adam Leroy, kelam konusu manzaralarla ilgili açıklamalar yaptı.

“PHANGS grubu NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, Atamaca Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi ve Çok Büyük Teleskop’un Çok Üniteli Spektroskopik Kaşifi’ni kullanarak bu galaksileri optik, radyo ve mor ötesi dalga uzunluklarında gözlemlemek için yıllarını harcadı. Lakin bir yıldızın ömür döngüsünün birinci kademeleri, süreç gaz ve toz bulutları içinde örtülü olduğu için görüş alanı dışında kaldı”

Ayrıca bilim insanları bu manzaranın, yıldız oluşumuyla ilgili dinamik süreçlerin tüm galaksinin yapısını nasıl etkilediğinin bir göstergesi olarak da görüyor. Öte yandan galaksinin merkezindeki çift halka yapısına sahip olan parlak çekirdeğin James Webb’in çok çözünürlüğü sayesinde daha ayrıntılı görebilmenin mümkün olduğunu da eklediler.

Peki, siz James Webb yıldız oluşumu manzarası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.