Kahve Diyabet’e Karşı Savaşıyor

0 37

Düzenli kahve içmenin pek çok hastalık riskini azalttığını biliyor muydunuz? Peki, kahvenin hiç bilinmeyen yararları neler? Diyetisyen Hanife Kara konuyla ilgili bilgiler verdi. İşte düzenli kahve içmenin insan sağlığına şaşırtıcı yararları…

Kahve içenler yüzde 23-50 daha düşük tip 2 diyabet riski taşırlar. Her bir günlük fincan kahve içmek yüzde 7 daha az diyabet riski taşır.
Kahve içenlerin karaciğer sirozu riski daha düşük olduğu için, kahvenin karaciğeriniz için de çok yararlı olduğu görülüyor.
Dahası, karaciğer ve kolorektal kanser riskinizi düşürebilir ve pek çok çalışmada kalp hastalığı ve felç riskini azalttığı gözlemlenmiştir .

Düzenli olarak kahve içmek, alzheimer ve parkinson hastalığı riskinizi yüzde 32-65 oranında azaltabilir. Bazı çalışmalar kahvenin ruh sağlığının diğer yönlerine de fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Kahve içen bayanların depresyona girmeleri ve intihar teşebbüsünde bulunması daha az orandadır.

Her şeyden önce, kahve içmek daha uzun bir ömre ve yüzde 20-30 daha düşük erken ölüm riski ile bağdaştırılmıştır.

Yine de bu çalışmaların çoğunun gözlemsel olduğunu aklınızda bulundurmak gerekir.

Kahvenin hastalık riskinde bir düşüşe yol açtığını kesin olarak kanıtlanamasa da kahve içenlerin bu hastalıkları yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğu çalışmalar ile gösterilmiştir.

KAYNAK:milliyet.com.tr

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.