Kalp Krizi Ne Kadar Sürer?

0 56

Kalp krizi genel olarak kalbin farklı formda çalışmasına neden olur. Kalbi besleyen koroner damarların tıkanması sonucunda kalp krizi meydana gelir. Bu tıkanmanın sonucunda kalp damarlarının ziyan görmesi kalp krizi geçiren kişiyi tesirler. Bu bakımdan kalp krizi geçirme mühleti bireyden bireye nazaran değişir.

Kalp Krizi Ne Kadar Sürer?

Kalp krizi genel olarak halk ortasında kısa sürdüğü düşünülmektedir. Bu durum büsbütün yanlıştır. Kimi kalp krizleri aktifliğine bağlı olarak saatlerce sürebilmektedir. Gerekli müdahaleler yapılmadan da kalp krizinin geçmesi çok mümkün olmayabilir. Ancak kalp damalarının tıkanıklık durumu da bu süreyi tekiler.

Şayet kalp tam tıkanmamış ise bu müddet kısalmaktadır. Yaklaşık olarak on ila on beş dakika da sürebilir. Bu müddette de şiddetli bir göğüs ağrısı olur. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu sayede tekrar olmasını maniler. Hatta tekrar olabilecek kalp krizini mühletinin kısalması da sağlanabilir.

Kalp Krizi Geçiren İnsan Nasıl Hisseder?

Kalp krizi belirti olarak çok çeşitli olabilmektedir. Bunun en büyük belirleyicisi de kalp krizinin şiddetidir. Yani kalp damarlarının ne kadar tıkalı olduğu durumudur. Kalp krizi geçiren bir kişi birinci olarak şiddetli bir göğüs ağrısı hisseder.

Göğsün üstüne bir baskı yapılıyormuş üzere hissedildiği de bilinmektedir. Bu ağrı rastgele bir fizikî müdahale ile geçmez. Birebir vakitte ağrı göğüsten çıkıp farklı yerlere de gidebilir. Kol, karın ve hatta uzunluğuna kadar bu ağrı gelebilir.

Kol uyuşması da bir diğer kalp krizi hissidir. Ani gelen kol uyuşmalarına bağlı olarak kalp krizi gözlenmesi mümkündür. Kol uyuşması parmaklara kadar da vurabilir. Sol el parmaklarının durduk yere uyuşması durumundan kalp krizi geçirme ihtimali daha yüksektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.