Lanet Hastalık Hepatit B

0 21

Hepatit, A, B ve C virüs türleri olan ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Hepatit B, hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Peki Hepatit B virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Hepatit B’ bütün dünyada yaygın olarak görülen karaciğer iltihabıdır.

Bu hastalığın en önemli etkeni Hepatit B virüsüdür.

Hepatit B virüsü, insandan insana kan, kan ürünleri ve enfekte vücut sıvıları yolu ile bulaşır.

Uyuşturucu ilaç kullanımı, steril olmayan iğneler, tıbbi cihazlar ve gebelikte bebeğe bulaştırma diğer geçiş yollarıdır.

Hepatit B, ortak kaptan yemek, içmek, havuza girmek, öpüşmek, öksürmek, aynı tuvaleti kullanmak gibi yollarla bulaşmaz. Hastalık akut ya da kronik seyirli olabilir. Hiç belirti vermeyen sessiz taşıyıcılar olabilir.

Hastalık sessiz taşıyıcılıktan, siroz ve karaciğer kanserine kadar değişen geniş bir yelpazede seyreder.

HEPATİT B BELİRTİLERİ NELERDİR?

Virüs vücuda girdikten sonra yaşanan belirtiler grip belirtilerine benzer. Yorgunluk, ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, sarılık, koyu renkli idrar, soluk dışkı, ishal gibi belirtiler gösterebilir.

Hepatit B virüsü ile enfekte olan kişilerin belli bir yüzdesinde herhangi bir belirti görülmez. Aynı zamanda, semptomları yaşayanlar kadar diğer bireylere de bulaşma olasılıkları vardır.

HEPATİT B TANISI

Hepatit B virüsü tanısı kan testleri yapılarak tanınır.

Testlerin neticesinde kronik veya akut enfeksiyon, geçirilmiş enfeksiyon, taşıyıcılık, bulaştırıcılık gibi durumlar da tanınabilir.

HEPATİT B TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Akut Hepatit B genel itibari ile tedavi gerektirmemektedir. Pek çok insan akut enfeksiyonu evde dinlenip, sağlıklı beslenerek, alkolden, uyuşturucudan uzak durup, bol su içerek atlatabilir.

Bunun haricinde hasta, hekiminden ne çeşit ilaçlardan ve bitkisel ürünlerden kaçınması gerektiği hakkında bilgi verebilir. Çünkü bazısı Hepatit B’nin sebep olduğu karaciğer hasarını daha kötü hale getirebilir.

Kaynak:.Ntv.Com.Tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.