Makula Deliği Nedir ?

0 57

Makula Deliği Nedir ?

Merak edilen makula deliği göz organında daha kesin bir görüş oluşmasını sağlayan ve doğrudan retina bölgesinde yer alan kısımdır. Makula deliği bu bakımdan gözün en önemli kısımları arasında yer alır.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Bu bölümün bazı evreleri de söz konusudur. Hastalık daha çok 50 ve üzeri yaşlarda meydana gelir. Bu bakımdan 50 yaşından önce rutin bir şekilde göz muayenesi yaptırılması önemlidir.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Bu göz hastalığı daha çok 50 yaş ve üzerindeki yaş aralığında görülür. Ayrıca makula deliği hastalığı kadınlarda da yoğun bir şekilde görülebilir.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Makula deliği göz hastalığı belirtileri arasında retina bölgesinde hafif düzeyde ağrı ve sızı, gözlerde görme bulanıklığı olarak vurgulanabilir. Bu belirtiler hastalar arasında farklı sürede görülebilir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Göz hastalığında tanı doğrudan yukarıdaki belirtiler görülmesi durumunda konulabilir. Bu kısım hassas olduğundan detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir.

Katarakt Tedavisi Güvenilir mi?

En çok gerçekleştirilen göz ameliyatları arasında katarakt ameliyatı yer alır. Profesyonel göz doktor kliniği tarafından gerçekleştirilen bu ameliyat doğrudan gözlerdeki katarakt hastalığının ortadan kaldırılmasını kapsar. Katarakt ciddi bir göz içi hastalığı olup daha çok 40 yaş ve üzeri yaş gruplarında meydana gelir.

Uzman göz doktoru tarafından katarakt ameliyatı uygulanması durumunda son derece güvenilirdir. Bu ameliyat türü hijyenik ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Bu sebeple hastanın enfeksiyona maruz kalması söz konusu değildir. Katarakt ameliyatları yüksek teknolojili cihazlar üzerinden garantili bir şekilde yapılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

2021 katarakt ameliyatları yaptırmak istediğinizde dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Bu ameliyat için evinizin konforunda 7/24 online randevu alabilirsiniz. Bu kapsamda zaman kaybı yaşamazsınız. Katarakt daha çok yaşın ilerlemesi sonucunda meydana gelen görme bozukluğudur. Bu sorun erken sürede tedavi edilmediğinde iş ve sosyal hayatı olumsuz etkiler.

Katarakt özellikle ileri düzeyde olması durumunda tamamen görme kaybına neden olabiliyor. Bu sebeple en riskli göz hastalıkları arasında yer alıyor.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalı?

Katarakt ameliyatı henüz bu hastalık ilk belirtisinde yapılmalıdır. Çünkü katarakt sinsi bir işleyişe sahiptir. Erken sürede ameliyat edilmesi şarttır. Katarakt her iki gözde meydana gelebildiği gibi tek gözde de meydana gelebiliyor. Bu kapsamda profesyonel göz doktorundan bu ameliyat için erken zamanda randevu alınmalıdır. Katarakt belirtileri olan herkes bu ameliyatı güvenle yaptırabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın oluşum safhası bireyler arasında farklılık gösterir. Bazı bireylerde bu hastalık belirtileri daha erken sürede ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler arasında gözlerde görme sorunu yani bulanık görüş temel belirtidir. Bunun haricinde göz içerisinde yanma ve kaşıntı hissi de katarakt hastalığının belirtileri arasında yer alıyor.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt türleri oldukça fazladır. Senil tip, süpkapsüler tip, doğuştan tip, kartal tip ve son olarak darbeye bağlı katarakt tip gibi farklı katarakt tipleri söz konusudur. Bunlar arasında özellikle en sık meydana gelen katarakt tipi senil katarakt tipidir.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Merak edilen retina dekolmanı bazı sebeplerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu göz hastalığının temel sebepleri 6 numaradan fazla yüksek miyopi, gözde yaralanma ve önceki dönemde göz ameliyatı geçirilmesi, katarakt ameliyatı geçirmiş olma, ileri yaş nedeniyle göz içerisinde yer alan sıvı jelde kalite düşüklüğü, aile fertlerinde retina yırtılma sorunu meydana gelmesi olarak vurgulanabilir.

Retina Yırtığı Ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle bu göz hastalıklarının kusursuz bir şekilde teşhis edilmesi için garantili hizmet sunan göz doktoru tercih edilmelidir. Retina dekolmanı ve yırtığı tanısı da doğrudan yüksek teknolojili cihaz üzerinden gerçekleştirilir. Retina bölümü incelenerek her iki vakada pratik bir şekilde teşhis edilir.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Retina dekolmanı için birçok risk etkenleri bulunur. Bu kapsamda gözün retina kısmının korunması açısından mutlaka katarakt sorununda katarakt ameliyatından faydalanılmalıdır.

Retina Yırtığı Ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Göz retinasında birçok nedenlerden dolayı yırtılmalar meydana gelebilir. Bu durumda bu bölümün muayene edilmesi gerekir. Hemen akabinde gerekirse ilaç veya doğrudan cerrahi müdahale yapılabilir. Retina dekolmanı sorunu için de bu durum geçerlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.