Mevlana Şehri Konya ‘da Gezilecek Yerler

0 31

Konya şehrinin ismi, ikon sözcüğünden geldiği düşünülmektedir. Kutsal Tasvir manasına gelen ikon sözcüğü bazı efsanelerde geçmektedir. Efsanelere göre şehire bir ejderha saldırmış ve ejderhayı öldüren kişi adına anıt yapılmıştır. Halk ise bu anıta ikon adı vermiştir. Roma zamanlarında ise gelen imparatorlara göre farklı adlar almıştır. Araplar da şehire Kuniya adını vermişlerdir. Konya’da ilk yerleşim ise tarih öncesi çağlardan başlamaktadır. Konya’nın gezilmesi gerekli olan yerlerini ve mutfağını sizler için derledik.

KONYA’DA GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?

Konya; camileri, türbeleri, müzeleri, antik kentleri ile yaz-kış ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Mevlana Müzesi ise Konya‘da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Konya‘da gezilmesi gerekli olan yerler ise şunlardır:

Mevlana Müzesi: Eskiden Mevlana Dergahı olan yapı, 1926 senesinde beri Mevlana Müzesi olarak bilinmektedir. Mevlana Türbesi olarak da bilinen bu yapı Konya’ya gelince görülmesi gerekli olan yerler arasındadır.

Beyşehir Eşrefoğlu Cami: Eski Türkistan şehirlerinde yer alan ağaç direkli camilerin bir örneği de Beyşehir Eşrefoğlu Cami’dir. 1226- 1299 seneleri arasında yapılmıştır.

Çatalhöyük Neolitik Kenti: Önemli gelişmelere tanıklık eden bu iki kent, iki höyükten oluşmaktadır. Yerleşik hayata geçişi simgeleyen duvar fotoğrafları, heykeller görülmesi gerekli olan yerlerdendir.

Konya Arkeoloji Müzesi: 1962 senesinde hizmete açılan arkeoloji müzesinde, Neolitik dönem, Erken Bronz, Hitit, Grek, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Akşehir Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Konak Rüştü Bey tarafından yapılmıştır. 1992 senesinde Rüştü Bey Konağı, Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak hizmete açılmıştır.

KONYA‘DA NE YENİR?

Anadolu yemeklerinin merkezinde yer alan Konya, hem çeşitliliği hem de lezzetiyle sofraları süslemektedir. Konya’ya seyahat edenlerin muhakkak tatması gerekli olan yemekler ise şunlardır:

Etli Ekmek: Konya ile özdeşleşen etli ekmek, lahmacun ile bir hayli benzerdir. Konya’ya gelindiğinde yenilmesi gerekli olan yemeklerin başında gelir.

Fırın Kebabı: Bu yöreye ait olan fırın kebabı, mevsimine göre kuzu ya da koyun eti ile yapılır. Konya’da yaşamakta olan insanların çok sık tercih ettiği yemeklerdendir.

Mevlana Böreği: Genelde kahvaltılarda tercih edilen bu börek soğanlı, kıymalı ve maydanozlu iç harcı ile üçgen şekilde kapatılarak yapılır.

Papara: Bayat ekmeklerin salça, yoğurt ile birleşmesinden oluşan papara genelde Ramazan aylarında çok sık yapılır.

Kaygana: Bir çeşit gözleme olan kaygana kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerindendir. Bu gözleme içerisine ıspanak, kaşar ve peynir koyularak yapılır.

Saç Böreği: Konya’ya özgü olan saç böreğini diğerlerinden ayıran en önemli şey en ince hamur kullanılmasıdır. Konya’ya özgü saç böreği denenmesi gerekli olan lezzetlerdendir.

kaynak:onedio.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.