Seyahatlerinizde her an dolandırılabilirsiniz!

0 138

DERLEME – GONCA KOCABAŞ

Litvanya, doğayı ve zengin kültürel şehirleri seviyorsanız burası tam size göre. Oldukça güvenli bir ülke olsa da, turist olarak dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor.

Bu ülkede evsiz insanlara para verirken dikkatli olmanız gereken bazı hususlar var. Litvanya’da pek çok sahte evsiz bulunuyor.

Sağlıklı oldukları halde sağır, kör ya da sakat numarası ile, gelen turistlerin duygularını sömürerek onları dolandırmaya çalışan insanlarla karşılaşırsanız şaşırmayın.

‘Sahte‘ evsizlere paranızı kaptırmamak için, onlara para yerine yiyecek almayı teklif edin. Evsiz bir kişi bunun yerine sizden para talep ederse bunu yerine getirmeyebilirsiniz.

Ülkedeki bazı taksi şoförleri sizin turist olduğunuzu bildiği için, taksimetrenin bozuk olduğunu söyleyebilir.

Yakın mesafedeki bir yer için bile sizi kilometrelerce gezdirebilirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncelikle taksimetresi çalışan bir taksi tercih edin ve elinizde mutlaka bir harita bulundurun.

Eğer telefonunuz o ülkede kullanılabiliyorsa navigasyon sayesinde de gideceğiniz yeri takip edebilir. Taksicinin sizi doğru yere götürüp götürmediğini kontrol edebilirsiniz.

Litvanya kasabalarını gezerken, onlara para vermeniz karşılığında size geleceğinizle ilgili bilgiler vereceğini söyleyen falcılarla karşılaşabilirsiniz.

Bu genellikle tren ya da otobüs istasyonlarında bekleyen yabancılara yaklaşan ve onlardan para almaya çalışan sahte falcıların yaptığı bir aldatmacadır.

Sistem çok basit çalışıyor. Falcı sizin yanınıza gelerek, size geleceği söyleyebileceğini ve bunun karşılığında da cüzdanınızdan bir miktar para alması gerektiğiniz söylüyor.

Eğer bu basit numaraya kanar ve cüzdanınızdaki paraları falcıya kaptırırsanız seyahatinizi daha başlamadan bitirmeniz gerektiğiniz sakın unutmayın.

Fiyat etiketi olmayan mağazalardan hediyelik eşya ya da herhangi bir ürün almak dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun oldukça kötü bir fikirdir.

Ya pazarlık konusunda çok iyi olmalısınız ya da etiketlerin açıkça görüldüğü bir mağazadan alışveriş yapmalısınız. Yoksa dolandırılmanız an meselesi demektir.

Bir restoranda yemek yedikten sonra faturanızı ve menüdeki fiyatları mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yoksa istemeden tanımadığınız insanlara bir akşam ya da öğlen yemeği ısmarlayıp, başkalarının hesaplarını ya da yiyip içmediklerinizi de ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Benzer yöntemler dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesi İtalya için de geçerli. Eşsiz arkeolojik yapıları, kültürel ve tarihi yerleri ile turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkede dikkatli olmanız gereken bazı noktalar bulunuyor.

İtalya’nın en fazla fotoğrafı çekilen ve ziyaret edilen yapılarından Kolezyum’un önünde Gladyatör kıyafetleriyle dolaşan insanlar görebilirsiniz.

Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda yasaklansa da hala denk gelmek mümkün. Seyahat dönüşü sosyal medya da paylaşmak için bu havalı Gladyatörler ile fotoğraf çektirmek isterseniz cebinizden para çıkacağını da unutmayın.

Fotoğraf çektirene kadar hiçbir şey söylemeyen bu havalı gladyatörler siz fotoğrafınızı çektikten sonra sizden para almak için her yolu deneyecektir.

Dakikalarca peşinizden gelip sizi rahatsız edecek ve gününüzü bir anda kabusa çevireceklerdir.

Bu yöntem aslına bakarsanız dünyanın pek çok turistik bölgesinde bulunuyor. Fotoğraf çektirmeden önce dikkatli olmakta fayda var.

Yankesicilik İtalya’daki ya da dünyanın herhangi bir yerinden en ünlü dolandırıcılık olabilir. Bu ülkede biri sizin dikkatinizi dağıtırken bir başkası da sizin değerli eşyalarınızı çalıyor ve iki kişi de kalabalığa karışarak uzaklaşıyor.

İnsanlar, seyahat ettikleri ülkelerde hem kendilerine hem de sevdikleri insanlara hediyeler almayı severler.

Ama hediye tercihiniz sahte lüks ürünlerden yana olmasın. Bu sahte ürünler yüzünden dolandırılmak istemiyorsanız, sokakta satılan ünlü markaların ürünlerini satın almaya çalışmayın.

İtalya’nın Vatikan şehri gibi, ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinde resmi olmayan sahte turist rehberleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bunlarda uzak durmayı tercih edin. Kurumsal bir turist rehberi tercih edebilir ya da şehri kendiniz gezebilirsiniz.

Sahte araba kazası ile de dolandırılabilirsiniz. Özellikle ülkenin güneyinde eski bir araç sürücüsü kaza sonrası sizden hasarını ödemenizi isteyebilir.

Bunun yerine, yetkililerden yardım isteyin ve basit numara ile dolandırılmayın.

Seyahat ederken toplu taşıma kullanıyorsanız bu ülkelerin biletlerinin nereden ve nasıl alındığını öğrenmeniz gerekir.

İtalya’nın büyük şehirlerinde çok görülen bir dolandırıcılıktan bahsetmek istiyoruz size. Bu dolandırıcılık özellikle, Roma, Napoli ve Milano gibi şehirlerin büyük tren istasyonlarından çok sık görülür.

Bilet almakta zorlandığınızı gören ‘yardımsever‘ kişiler yanınıza gelerek para karşılığında size nasıl bilet alabileceğinizi göstermek istediklerini söyleyebilir.

Böyle bir durumda cebinizden 1 yerine 5 bilet parası çıkmasını istemezseniz, tren istasyonunun resmi görevlilerinden yardım almanız yeterli.

Sevgilinizle çıktığınız bir tatilde, yanınıza yaklaşarak size çiçek satmaya çalışan ‘romantik’ insanlarla karşılaşacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.