Son dakika haberi: Thodex vurgununda flaş gelişme! 4 ülkede aranıyor

0 42

Thodex şirketinin ortadan kaybolan sahibi Fatih Özer’in 4 ülkede arandığı bildirildi. 2 milyar dolarla 400 bin kişiyi mağdur eden Özer için bugün Tiran’da toplantı yapılacak. İşte haberin ayrıntıları…

Thodex davasındaki son durumu CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk aktardı;

Bu olay çok geniş çaplı bir hale geldi. Ortada Fatih Özer 2 milyar dolarla ortadan kaybolan bir şirket yöneticisi var, büyük bir para var ve 400 bin mağdur var. Dolayısıyla Türkiye’de adım adım hem Türkiye’deki emniyet mensupları hem de uluslararası bir hal aldı bu.

Thodex şirketinin sahibi Fatih Özer 4 ülkede aranıyor. 2 milyar dolarla 20 Nisan’da Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği tespit edildi. Ama tüm ihtimaller değerlendiriliyor. Fatih Özer 4 ülkede aranıyor. Arnavutluk, Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya’da.

Türkiye ekip çıkardı. Bugün Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Türkiye’den giden 5 kişilik bir ekip emniyet mensuplarıyla toplantı yapacaklar. Bugün Tiran’dalar. Aynı zamanda Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya’da da Türk teknik heyetler o noktada da toplantılar yapacaklar.

Adım adım iz sürülüyor Fatih Özer’i bulmak için. 400 bin kişi mağduriyet yaşıyor.

Bir yanda Türkiye’de Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 9 ilde operasyonu sürdürüyor. Bir yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatımıştı. O soruşturma titizlikle sürüyor. Dün öneml gelişmeler yaşanmıştı. Fatih Özer’in kız kardeşi Serap Özer ve abisi Güven Özer gözaltına alındı. Güven Özer Pendik’te saklandığı evde, Serap Özer ise Kocaeli’de gözaltına alındı.

ARANAN VAR MI?

Emniyet mensupları 11 kişiyi daha arıyor. Bir yandan şikayetler de gelmeye devam ediyor. Bazı yetkililerle konuştuk. Diyorlar ki bunlar tabi iddia. Soruşturma ve operasyon sürdüğü için iddia olarak nitelendiriyoruz ama bazı uzmanlar diyor ki: ‘Thodex’in sahibi Fatih Özer soğuk cüzdanla çıkmış, gitmiş, kaçmış’ diyorlar. Yani bir planla bu işi yürüttüğüne dair yorumlar da geliyor.

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarlık kripto para ile yurtdışına kaçmasının ardından başlatılan soruşturmada 70 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 62’si bu sabah adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden polis otobüsleriyle çıkarılarak Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne götürüldü. 8 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Açıklamada, “Şahıs hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir. Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur.” denildi.

Türkiye’de işlem yapan Thodex isimli kripto para borsasının bir anda işleme kapanması ve kurucusu ve yöneticisi 27 yaşındaki Faruk Fatih Özer’in yatırımcıları 2 milyar dolar dolandırarak yurtdışına kaçmasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı 22 Nisan’da resen “nitelikli dolandırıcılık” ve “suç örgütü kurmak” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili dün yaptığı açıklamada, “Thodex adlı kripto para borsasında hesapları bulunan kişilerin hesaplarına erişilemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönünde ihbar alınması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır” denildi.

120’DEN FAZLA ÜLKEDE

Açıklama şöyle devam etti: “Soruşturma kapsamında şirket sahibi olan şüpheli F.F.Ö.’nün 20 Nisan 2021’de yurtdışına çıktığı resmi belge ve kayıtlarla doğrulanmış, ayrıca şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığı belirlenmiştir.

Temin edilen ilk bilgilere göre bu firmanın 2017 yılında F.F.Ö. tarafından Koineks Teknoloji A.Ş. ismiyle kurulduğu ve 2020 yılında yurtdışına açıldığı, Koineks ismiyle kurulan şirketin ismini Thodex olarak değiştirdiği, 120’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirlenmiştir.”

KIRMIZI BÜLTEN

“Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2021/2680 sayılı kararıyla şüpheli F.F.Ö. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmış ve şahsın uluslararası düzeyde (kırmızı bültenle) aranıp yakalanmasını sağlamak amacıyla gerekli adli girişimler yapılmıştır.

Mahkeme kararı üzerine Adalet Bakanlığı’nca gerekli yasal prosödürler işletilerek şahıs hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir. Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur.

Adı geçen şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen 80 kişinin yakalanması bu kişiler nezdinde bulunan suç eşyalarına el konulması ve dijital metaryallerin incelenmesi amacıyla kolluk ekiplerine gerekli talimat verilerek dokuz ilde eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılmasını ve tüm sorumlular hakkında yasal işlemler yapılmasını temin amacıyla gereken tüm işlemler aralıksız olarak ve titizlikle sürdürülmektedir.”

KRİPTO TOSUNCUK KORUMA TUTMUŞ

Hürriyet’in haberine göre; Thodex kripto para borsasıyla yaklaşık 400 bin kullanıcının toplamda 2 milyar dolarıyla Arnavutluk’a kaçtığı iddia edilen Faruk Fatih Özer’in emekli bir polisi yakın koruma tuttuğu, işlerinin kötü gittiği son dönemde de korumasını yanından hiç ayırmadığı ortaya çıktı.

Özer’in 8 ay önce Maslak’taki bir plazada aylığı 15 bin TL’ye bir home ofis kiraladığı, işlerini buradan yürüttüğü öğrenildi.

Aralarında milyonluk araçların da olduğu otomobilleri de rezidansın garajındaydı. Özer’in Arnavutluk’a kaçarken geride bıraktığı otomobillerinin kendi üzerine kayıtlı olmadıkları tespit edildi.

Soruşturma dosyasından sızan bilgilere göre, gözaltına alınanların tümü şirket çalışanları ve Faruk Fatih Özer’le irtibatı bulunan kişiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.