Son Dakika Haberleri: Marketlere pandemi ayarı! Sigara, online alışveriş, pazar yeri…

0 59

Aylin Rana Aydin / Hanife Baş – İçişleri Bakanlığı genelgesine göre zincir ve süpermarketler dahil marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünler dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

İZİN VERİLMEYECEK!

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği Market Tedbirleri konulu genelgeye göre, 7 Mayıs’tan itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç kozmetik ürünleri satılabilecek.

Genelgeye göre daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye ürünlerinin satışına izin verilmeyecek.

Genelgede, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 – 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağına da değinildi.

MAHALLEDEN ALIN!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini olumlu bulduklarını söyledi. Milliyet’e açıklamalarda bulunan Palandöken, “Alınan karar esnaf ve sanatkar adına sevindirici. Bugüne kadar uygulanan haksız bir ticaret sistemiydi. Pandemi nedeniyle yasakların uygulandığı bu dönemde kırtasiye, ayakkabı, piknik malzemesi ya da tekstil ürünleri satışı yapan esnaf kapalı ama zincir marketlerde bu ürünlerin satışı sürüyordu.

Bu genelge bu haksız uygulamanın önlenmesi için yapıldı. Biz bu dönemde zincir marketlerin online satış sitelerinde de bu ürünlerin satışını yapmamasına dair bir düzenleme için öneride bulunduk.

Pil, ampul, kalem gibi ürünleri mahalle esnafı satıyor, oradan alınabilir. 400 metrekare büyüklüğün üzerindeki işletmelerde bu ürünlerin satışı olmayacak.”

‘KAPANMAYLA SINIRLI, SATIŞLARI DURDURDUK’

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, prensip olarak yasaklara karşı olduklarını dile getirerek, “Tam kapanma süreciyle sınırlı kalmak üzere 17 Mayıs’a kadar genelgede belirtilen ürün gruplarının satışını durdurduk. Tüm tüketicileri de yakından ilgilendiren bu durum karşısında onlardan anlayış bekliyoruz” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Güzeldere ise genelgenin küçük esnafı korumak amacıyla çıkartıldığını düşündüklerini ve bu nedenle desteklediklerini belirtti.

Güzeldere, bunun çok hızlı alınan bir karar olduğunu, marketlerin Anneler Günü öncesinde stok yaptığını ve bunun mağduriyet yaratabileceğini de söyledi. Güzeldere, şunları dile getirdi:

‘SANALA YÖNELDİLER’

“Kişisel ürünler, elektronik eşya, oyuncak, bahçe malzemesi gibi ürünlerin satışı yasaklandı. Bu küçük esnafı koruyorsa sağlıklı bir karar. Fakat online taraf açık. Market bunu fiziksel mağazada satamayacak ama sanal mağazadan satabilecek. Haksız rekabeti önleme amacı varsa online tarafta da yasak gelsin.

Müşteri fiziki mağazadan ulaşamayınca online kanala yönelecek. Bu da pandeminin ilk dönemlerinde gözlemlediğimiz online’daki fırsatçıların ekmeğine yağ sürecek.”

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı da marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlere getirilen satış yasağını desteklediklerini belirtti.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelge gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuru yemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtilen genelgede, ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucu bazı kararlar alındığı bildirildi.

Buna göre, tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Pazar yerlerinde temizlik, giyim, züccaciye ve oyuncak gibi ürünler satılamayacak

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda özellikle köylülerin ürünleri olmak üzere sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak valilik/kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Bu alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere, sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.