Son dakika: Kırmızı alarm! Bakan Koca 6 şehri saydı ve uyardı

0 92

Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada hastane yoğunluk oranlarına dikkat çekti. 6 ili sayan Bakan Koca bu kentlerde yoğun bakım oranlarının yüzde 80’nin üzerinde olduğunu söyledi. Bakan Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

BARTIN

Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde, diğer bütün illerde yüzde 80’in altında.

ÇANAKKALE

Aşılamanın önemine dikkat çeken ve hastanelerdeki son durumla ilgili bilgi veren Bakan Koca, “Sağlık çalışanlarına baktığımızda toplam vaka içindeki payı 1 Ocak’ta %5.3, sağlık çalışanlarında aşılama oranı %86. Şuan 1.3’e kadar düştü. Bu aşının etkisini gösteren önemli bir bulgu.

EDİRNE

Hastanede 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının gösteren tablo yatanlar içinde %57.4 şuan yarı yarıya düşmüş durumda. Yoğun bakımda yatan vakalar içinde yoğun bakımda yatanların oranı %69.9, sağlık çalışanları ise %1.1’den şuan %0.25’e kadar inmiş durumda.

İZMİR

Entübe vakalar içinde 65 yaş üstü ve sağlık çalışanı oranı ortalama 42 sonra etkisinin olduğunu görüyoruz. O yüzden Ocak ayından itibaren bu oranların düştüğünü göstermek için. 65 yaş üstü oranı %70’ten, sağlık çalışanlarında ise bu oran %1.1 iken şuan %0.15’e indiği görüyoruz.

SİNOP

Aşının 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına özellikle daha erken yapıldığı için, hem hastanede yatış, yoğun bakım ve entübe hastalar boyutunda baktığımızda, belirgin faydalar sağlandığını o yüzden tanınmış olan kişilerin aşı yaptırma konusunda hassasiyet göstermesini rica ediyorum.” dedi.

RİZE

‘Yeni tedbirler gelecek mi? sorusuna Koca, “Ramazan ayını özellikle tedbirler noktasında çok önemli bir dönem olarak görmeliyiz. Yarın Kabine Toplantısı’nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.