Türkiye’de Mobil Oyuncu Sayısı 35 Milyona Ulaştı

0 63

Türk Telekom sponsorluğunda düzenlenen “Ventures60: Oyun Fabrikası” etkinliğinde konuşan Türk Telekom Sabit Hizmetler Pazarlama Yöneticisi Nilay Altan, oyun dünyasının yaş, cinsiyet ve yerden bağımsız olduğu için tüm dünyada büyüdüğünü belirterek, Türkiye’de toplam oyuncu sayısının 36 milyona ulaştığını bildirdi.

Oyuncuların birebir anda farklı kanallardan ve aygıtlardan oyun oynadığını kaydeden Altan, “Bugün 35 milyon taşınabilir, 22 milyon PC, 17 milyon konsol oyuncusu var. Gün geçtikçe oyuncularda cinsiyet dağılımı daha istikrarlı bir hal alıyor. Oyuncuların yüzde 45’inin bayan, yüzde 55’inin erkek olduğu görülüyor.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’de oyun sektörünün hacmi 880 milyon dolar”

Nilay Altan, 880 milyon dolarlık geliriyle Türkiye’nin, oyun dalında dünyada 18’inci, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da (MEDA bölgesi) ise birinci sırada yer aldığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Yeni nesille etkileşim kurabilmek için oyun oynamaya başlamak ve ortak ilgi alanları oluşturabilmek değerli hale geliyor.

Oyun artık cümbüşten fazla profesyonel olmaya yanlışsız ilerliyor ve oyuncular büyük bir tutkuyla oyun dünyasını takip ediyor. Bu doğrultuda oyun dünyasının kıymetli bileşenleri aygıtlar, oyun içerikleri ve altyapı olmak üzere üç başlıkta toplanıyor.

Türk Telekom olarak biz güçlü altyapımızı devam eden yatırımlarımızla daha da güçlendiriyoruz. Oyuncuların yüzde 90’ının konutunda internet kontağı bulunuyor, yüzde 70’e yakın kısmı fiber internet kullanıyor.”

Altan, hali hazırdaki 331 bin kilometrelik fiber altyapı uzunluğunu artırmayı hedeflediklerini kaydederek, “Ayrıca aygıt portföyümüz ve bünyesinde birçok oyun barındıran Playstore platformumuz ile de oyun tecrübesini artırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.