‘Üçüncü ittifak’ta seçim senaryoları

0 15

NAMIK DURUKAN Ankara – HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra toplantıya Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nden genel başkanlar, eş başkanlar ve parti sözcüleri katıldı.

6’lı masaya açık kapı

Toplantıda HDP’nin kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını açıklamasına dair düşüncelerini dile getiren ittifak ortakları, gösterilecek adaya dair önerilerini sıraladı. İttifakın aday çıkarması sonrasında bile 6’lı masadan gelebilecek diyalog ve teklife açık kapı bırakılması talep edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’yi kapatma ihtimaline karşı alınacak tedbirler ve atılacak adımlarda ela alındı.

HDP yönetimi, kapatma kararı çıkmaması halinde HDP çatısı altında, kapatma kararı verilmesi halinde ise Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile tek liste halinde seçime gidilmesini istiyor. HDP, tezine gerekçe olarak yeni ittifak yasasına işaret ediyor. Ayrı listeler halinde seçime gidilmesinin çok sayıda milletvekili kaybına neden olabileceği ifade ediliyor.

İki seçenek önerildi

Seçimlere ortak tek liste altında gidilmesi durumunda 80’den fazla milletvekili kazanabileceğini öngören parti yönetimi, ittifaka tek liste ile seçime girmeyi bir kez daha önerdi. Buna karşılık EMEP ve TİP ise iki farklı öneri getirdi. TİP’in, ortak listede sandalye hedefine ulaşamayacakları gerekçesiyle kendi parti logosu ile seçimlere katılma eğiliminde olduğu öğrenildi. EMEP ise HDP listelerinden seçime girilmesi durumunda bu partinin oy oranlarının düşük olduğu illerde ittifak içinde yer alan partilerin listelerinden girmeyi önerdi.

Her iki senaryoda da milletvekili sayısının 70’in altına düşme tehlikesi yaşanabileceğini tespitten yola çıkan HDP yönetiminin ise bu ihtimallere sıcak bakmadığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.