Xiaomi, 6 modelin fişini çekiyor: MIUI güncellemesi almayacak!

0 14

Akıllı telefon dünyasında Android 13 rüzgarı esmeye devam ediyor. Bölümün en kıymetli isimlerinden Xiaomi, geçen ay tanıtılan MIUI 14 arayüzü an itibariyle uyumlu modeller için yayınlanmaya devam ediyor. Şirket, bir yandan da eski modellerini rafa kaldırıyor.

Redmi Note 10 Pro, Xiaomi 11 Lite 5G ve daha fazlası MIUI güncellemesi almayacak

Xiaomi, Redmi ve POCO isimlerinden kimi telefonlara MIUI takviyesini sonlandıracağını duyurmuştu. Şirket, bu modelleri açıkladı. Listelenen ortalama 2 yaşında olan modeller MIUI ve Android güncellemelerini alamayacaklar. 

MIUI güncellemesi almayacak modeller;

  • Redmi K40 Pro/+/Xiaomi 11X Pro/Xiaomi 11i
  • Redmi K40/Xiaomi 11X/POCO F3
  • Redmi K40 Gaming/POCO F3 GT
  • Redmi Note 10 Pro/POCO X3 GT
  • Xiaomi 10S
  • Xiaomi 11 Lite 5G 

Öte yandan şirket, MIUI 14 için çalışmalarını sürdürüyor. Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir düzgünleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin dataları MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Xiaomi, MIUI 14’ü Ocak ayıyla birlikte dağıtıma başladı. MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

Kaynak: Shiftdelete
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.