Yaşam koçu ile terapist arasında nasıl bir fark var? Uzmanı uyardı…

0 124

Problem yaşandığında ve aşılamayacak durumlarda uzmanların asıl başvurulması gereken kişiler olduğunu belirten Öğretim Üyesi Dr. Kahraman Güler, “Ruh sağlığı çalışanları, danışanlarına en iyi hizmeti verebilmek için eğitim hayatları boyunca ilgili konularda kendilerini eğitirler ve bunu lisansla belgelendirirler. Özellikle ülkemizde sınır tanınmayan alanlardan olan ruh sağlığı alanı ‘yaşam koçluğu’ adı altında oldukça istismar ediliyor ve insanların yanlış bilgi edinmesine neden oluyor.

Yaşam koçlarının ihlal ettiği alan sadece psikologların/psikiyatrların çalışma alanı değil, bu kişilere başvuran kişilerin hayatlarıdır da. Psikolojik hizmet danışan ve terapist arasında kurulan profesyonel bir ilişkidir, danışanın (psikolojik hizmet alan kişi) temel ihtiyaçları merkeze alan birinci amacı danışana zarar vermemek olan belli kuramsal bilgi çerçevesinde yürütülen sistemli bir uygulama alanıdır.

Zamanla her bireyin hayatında problemler yaşadığı, bu problemler karşısında kendini koşulsuz kabul edecek, onu anlayacak profesyonel birine ihtiyaç duyduğunu söylemek mümkün. Bu tarz durumlarda bir yardım almak problemin etkisini azaltacak ve problemlerle başa çıkmamız konusunda bizlere yardımcı olacaktır” diye konuştu.

‘Birkaç aylık eğitimlerle ruh sağlığı hizmeti veriyorlar’

Dr. Kahraman Güler “Ben, meslektaşlarım ve öğrencilerim uzun yıllar süren eğitimler, emeklerle bu işi yapma konusunda yetkinlik kazanıyoruz. Örneğin psikologlar ve psikolojik danışmanlar 4 yıl süren lisans eğitimlerinin üzerine 2 yıl yüksek lisans ve yıllarca süren çeşitli psikoterapi eğitimlerini tamamlamış uzmanlardır.

Psikiyatristler 6 yıllık tıp eğitimi üzerine uzmanlık sınavıyla girdikleri psikiyatri asistanlığında 4-5 yıl çalışarak ilgili hizmetleri sunarlar, bu emeğin çabanın yanında, birkaç aylık eğitimlerle ruh sağlığı hizmeti verdiklerini iddia eden yaşam koçlarının mantıksızlığı da ortaya çıkmaktadır. İnsanların bilgiye bilime ulaşma ve öğrenme çabalarına değil, yetkin olmadıkları hizmet alanlarında uygulamaya girişimde bulunmalarına tepki vermeye çalışıyoruz” dedi.

‘Ruh sağlığı yasası olmadığı için bu alanlar istismar ediliyor’

Hiçbir psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrist, klinik psikoloğun kendini yaşam koçu diye tanıtmayacağını belirten Dr. Güler “Psikolojik Danışmanlar, Psikologlar, Psikiyatristler, Klinik Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları, Çocuk Gelişimi Uzmanları ruh sağlığı yasası istiyor. Ülkemizde henüz bir ruh sağlığı yasası olmadığından alan ciddi tehdit altında ve aslında tehdit altında olan ruh sağlımız. Yaşam koçu olduklarını söyleyenlerin hiçbir şekilde yasal yetkileri yok. Yaşam koçluğu yapan insanları eleştirmek ya da hedef göstermek için değil, doğru bilgilendirme yapmak için söylüyorum” açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.