Yeterince hareket etmediğinizi gösteren 5 işaret

0 60

Şiş gözler

Hareketsiz bir yaşam tarzı, su tutmanın ana tetikleyicilerinden biridir. Uzun süreli yatay pozisyonda kalma nedeniyle şiş gözler ortaya çıkar.

Günlük rutininize biraz hareket eklemeye başladığınızda, şişkin gözler artık sorun olmaktan çıkacaktır. Daha fazla hareket ettiğiniz hem daha dinç hissedecek hem de daha enerjik gözükeceksiniz.

Kabızlık

Düzenli bağırsak hareketleri için egzersiz önemlidir. Zamanınızın çoğunu oturarak geçirirseniz, yiyeceklerin kalın bağırsağınızdan geçmesi daha fazla zaman alır.

Düzenli hareket etmek, sindirim sisteminizin verimliliğini artırır. Günde birkaç kez yaptığınız 5 dakikalık esneme hareketi bile kabızlığı önleyebilir.

Unutkanlık

Sık sık bir düşüncenin aklınızdan silindiğini fark ediyorsanız, biraz hareket etmeyi düşünebilirsiniz. Bir çalışma, hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerin beyinlerindeki medial temporal lob alanında yapısal değişiklikler gösterdiğini öne sürdü.

Bu lob, bir şeyleri ezberleme yeteneğimizden sorumludur. Fiziksel egzersizin hafızayı güçlendirdiği gösterilmiştir. Siz daha fit hale geldikçe beyin yapınız da güçlenir.

Diz ağrıları

Hareket, sıkı eklemleri gevşetmenin sırrıdır. Egzersiz, artrit ve osteoartrit semptomlarını hafifletebilir.

Kronik diz ağrısı olan hastaların bir egzersiz programına girmeleri önerilir. Düzenli egzersiz yaparak kaslarınız güçlenir ve daha esnek hale gelir.

Şeker tüketme isteği

Fiziksel aktivite şeker istekleri ile mükemmel şekilde mücadele eder. Enerjinizi artırır ve genel mutluluğu teşvik eden endorfin salgılar. Mutluluk hormonları da şeker isteğini önemli ölçüde azaltır. Gün içinde yeterince hareket etmek depresyonu uzak tutar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.