Son dakika: Bakan Koca ‘ilk kez’ diyerek korkutan gelişmeyi açıkladı: İstanbul’da görüldü

0 82

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca mutasyon virüslerden, aşı anlaşmalarına varana kadar pek çok konuda kritik bilgiler verdi. İşte açıklamalarından satır başları;

Tüm Dünya ile birlikte salgın boyunca ağır bedeller ödedik.Yeni bir Dünya düzenine sert ve hazırlıksız bir geçiş dönemi yaşadık. İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimizi korumak için onları görmemeyi göze aldık.

Bu çok yıpratıcı süreç beklenenden uzun sürdü. Ülkemizde vaka sayılarının ve kayıpların artmasını durdurmak için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından tamamen kurtulmamıza fayda sağlar.

Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla ilgili. Eğer bir defada bu kısıtlardan ve hastalıktan kurtulmak istiyorsak hep birlikte tedbir ve kısıtlamalara uymalıyız. Bunun ne kadar zor bir talep olduğunun farkındayım. Aşı programı ile toplumsal bağışıklığı elde etmeden eski günlerimize dönmek kolay olmayacak. Bu süreci kısaltmak için yapmamız gereken kısıtlama ve tedbirlere uymaktır.

KRİTİK AŞI AÇIKLAMASI

Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor ancak sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor.Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır.

Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Sinovac için ise zaman zaman sevkiyatta yavaşlamalar yaşansa da artan kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Ayrıca diğer aşı üreticileri ile de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.

YERLİ AŞI

Yerli gücümüz yerli aşılarımız sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Yerli inaktif aşımız Faz II denemelerini tamamladı. Sonuçların değerlendirilmesini takip eden önümüzdeki birkaç gün içinde Faz III denemelerinin hazırlıkları başlayacaktır. Bu yaygın kullanım öncesi son aşamadır. İkinci inaktif aşımız ise Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırma Merkezinde Faz I aşamasına başlamış ve ilk gönüllülerinin aşılanmasını tamamlamıştır.

Faz I çalışması devam eden bir diğer aşı adayımız olan virüs benzeri parçacık aşısı ise ilk gönüllülerinin tamamını aşılamış durumdadır. Mayıs ayı sonunda Faz II çalışmasına geçilmesi hedeflenmektedir. Intranazal uygulanacak aşı adayımız için ise Faz I çalışması için araştırma ürünü üretilmiştir. Gerekli testler tamamlandıktan sonra Faz I çalışmasına başlanacak. Adenövirüs temelli Vektör aşı adayımız ise üretilmiş ve Faz I aşamasına ulaşmıştır.

MUTASYONLAR

Aşı çalışmalarının etkinliğini de salgının seyrini de yakından ilgilendiren bir konu daha var: Mutasyonlar. Mutasyonlar rNA virüsleri için beklenen bir durumdu. Virüsle mücadeleyi güç hale getiren de budur. Bugün Dünya genelinde karşılaşılan onlarca mutasyon/varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları baskın hale gelerek hızla yayılırken bazıları sınırlı yayılım göstermektedir.

Virüsün kendisini değiştirerek yeni formlara girmesi ömrünü uzatsa da bunun bir sonu var. Bu mutasyonlar virüsün de hasta etme kabiliyetini sınırlayacak. Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Bunun yanında Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul’da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir.

20 ŞEHİRDE DURUM DEĞİŞTİ

Türkiye, yarın akşamdan itibaren 17 Mayıs sabahına kadar 17 günlük tam kapanmaya girerken, son vaka yoğunluğu tablosu durumun vehametini ortaya koydu. Kritik Bilim Kurulu toplantısı öncesi Bakan Koca en çok vaka artışının yaşandığı 10 ili açıkladı. İşte koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika gelişmesinin tüm detayları…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı ikna ekiplerinin de katkısıyla sırası gelenlerde aşı olma oranının yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, önceki gün Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu hafta veteriner hekimlerin aşılanmasına başlandığını, ardından yaş grubuna göre avukatların aşılanmasına geçileceğini belirten Koca, aşı ikna ekiplerinin devreye girmesiyle birlikte sırası geldiği halde aşı olmayanların sayısında düşüş yaşandığını söyledi.

65 yaş üstünde aşı olanların oranının daha önce yüzde 76,4 olduğunu, yani yüzde 23,6’sının sırası geldiği halde aşısını yaptırmadığının tespit edildiğini hatırlatan Koca, “Her geçen gün biz vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Yüzde 76’lardaydı biliyorsunuz, şimdi yüzde 83’e çıktı.

ALARM VEREN 10 ŞEHİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en çok vaka artış yaşanan illeri açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, ‘Geçen haftaya göre 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısı en çok artan illerimiz; Zonguldak, Gümüşhane, Kırşehir, Ağrı ve Giresun. En çok azalan illerimiz ise, Yalova, Kastamonu, Çanakkale, Samsun ve Yozgat.’ dedi.

VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN İLLER

Öte yandan koronavirüs vaka sayılarının azaldığı iller de açıklandı. Geçtiğimiz hafta ilk sırada yer alan Çanakkale’de vaka sayılarının azaldığı görüldü.

En çok vaka artışı yaşanan iller: Zonguldak, Gümüşhane, Kırşehir, Ağrı, Giresun, Karaman, Erzurum, Bolu, Kars ve Hakkari

Vaka sayısı en çok azalan iller: Yalova, Kastamonu, Çanakkale, Samsun, Yozgat, Kırklareli, Kilis, Balıkesir, Eskişehir ve Kırşehir

İkna ekipleri tek başına değil, ama onların da katkısı var. Aşılı olanların ne şekilde hastalığı hafif geçirdiğini herkes görmeye başladıkça aşıya eğilim daha da artabiliyor” diye konuştu. Vatandaşların hangi nedenlerle aşı olmak istemediği sorusuna Koca, şöyle devam etti:

“Bununla ilgili çok somut bir şey söylemek zor, ama en büyük sorun güven, aşıya olan güven ve insanımızın aşının oluşturabileceği yan etkileri zihninde yer yer büyütebiliyor olması. Ağırlıklı etki bu. Bir de aşının koruyuculuk etkisi, ne kadar koruyucu? Bu koruyuculuğu vatandaş hissettiğinde ve gördüğünde eğilimi daha fazla artıyor yani. Kovid olmaktansa aşının minimal yan etkilerini göze alma çabası içinde olabiliyor” yanıtını verdi.

SPUTNİK V AŞISININ ORTAK ÜRETİMİ

Türkiye’de aşılama sayısı 22 milyonu aştı. 1. doz aşı uygulanan kişi sayısı 13,5 milyonun üzerinde, 2. doz aşı uygulanan kişi sayısı ise 8 milyon 618 bini geçti. Aşı tedariki ve aşılama sürecindeki son durum kurulun gündemini oluşturacak. Sputnik V aşısının ortak üretimine yönelik süreç görüşülecek.

VAKA SAYISI 43 BİN 301

60 binleri geçen vaka sayılarında düşüş sürüyor. Türkiye’de son 24 saatte 282 bin 192 COVID-19 testi yapıldı, 43 bin 301 kişinin testi pozitif çıktı, 346 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 703 oldu.

Son 24 saatte 45 bin 592 kişinin COVID-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 167 bin 263’e yükseldi. Test sayısı 46 milyon 435 bin 343’e ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 710 bin 582, vefat sayısı 39 bin 57, ağır hasta sayısı 3 bin 549 oldu.

HANGİ AŞIYA TALEP FAZLA?

“Seçme hakkının sunulmasıyla birlikte BioNTech mi yoksa Sinovac aşısı mı daha çok tercih ediliyor” sorusu üzerine de Koca, şunları kaydetti: “Değişebiliyor, çünkü birisi geleneksel yöntemle olduğu için yan etki noktasında daha güvenilir bulunuyor.

İnaktif aşılarda 28 günü tamamlamak istiyoruz, çünkü inaktif aşının etkisi genelde ikinci dozdan sonra daha belirgin olur. mRNA aşısının etkisini önümüzdeki yıllarda görüyor olacağız, ama erken dönemde antikor yüksekliğini mRNA aşısında görüyoruz.

Koruyuculuğu da yüksek oluyor. mRNA’nın birinci dozdaki etkisi yüzde 70’lere kadar çıkabiliyor. Uğur Hoca 6-8 hafta arayla yapılmasının uygun olacağını söylüyor.”

YASAL DÜZENLEME YOK

Aşıların tedarik sürecine ilişkin bilgi de veren Koca, “Sinovac aşısının nisan bitmeden gelmesini umuyoruz. Önümüzdeki günlerde netleşecek. Sputnik V aşısında da bir-iki güne kadar rakamı net söylemiş oluruz.

Kaç milyon dozluk sözleşme yapılacağı belli olur. Sözleşme imzalanacak. BioNTech aşısının daha da artırılması talebimiz var. 30 milyon dozda sorun yok. Uğur Hoca ile görüştüm, yarın (dün) da görüşmüş olacağız.

Haziran-temmuz için toplamda daha da artmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. Koca, aşının yasal düzenlemeyle zorunlu hale gelmesi yönünde bir çalışmanın olup olmadığına ilişkin soruyu ise, “Şimdilik değil. İtina edelim” diye yanıtladı.

RAMAZAN DEĞERLENDİRİLMELİ

Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanan kısmi kapanmanın salgına etkilerini de değerlendiren Koca, şunları söyledi: “Vaka sayısı düşüşünde kısıtlama daha belirgin, kısıtlamalarla bulaşı engelliyorsunuz.

Bu zaman diliminde alınan önlemlerle 60 binlerden 38 bine inmiş oldu. Bayram sonrası 10 binlere inmesi hedefimiz. Hastanelerdeki vakalar 65 yaş üstünden 40-65 yaş grubuna kaydı. Hastanedeki yaş ortalaması da düştü.

Kısıtlamalarla birlikte aşıyı sürdürmemiz gerekiyor. Aşının toplumda oranı daha düşük. Ramazan ve devamında bayram olduğu için şu dönemde tedbirleri daha sıkılaştırmanın, kısıtlamaları artırmanın imkanı var.

Bu dönemi değerlendirmek çok önemli, biraz daha tedbirleri artırmak, ondan sonra da bir geçişle sağlamak, bu arada da olabildiğince aşı. Haziran sonunda hedeflediğimiz kitle için söylüyorum, Haziran’da 40 yaş üstüne açmamız lazım. Olmak isteyen herkes olabilmeli.”

VAKALARIN YÜZDE 75’i BU 20 İLDE

Türkiye, 29 Nisan akşamından itibaren 17 Mayıs sabahına kadar 17 günlük tam kapanmaya girerken, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka yoğunluğu tablosu durumun vehametini ortaya koydu.

17-23 Nisan tarihlerini kapsayan 100 nüfusta görülen vaka sayısı tablosuna göre, ülke nüfusunun yaklaşık yarısının yaşadığı 20 ildeki vaka sayısı, toplam vakaların yüzde 75’ini oluşturuyor.

Buna göre, 17-23 Nisan haftasında ülke genelindeki vakaların yüzde 33’ü İstanbul’da görüldü. Bu oran Ankara için yüzde 8, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya için yüzde 3 bandında. Tekirdağ ve Antalya’nın ise toplam haftalık vakalar içindeki payı yüzde 2 civarında oldu.

HEDEFTEN UZAK 12 İL

Toplam vakalar içindeki payı yüzde 1-2 arasındaki iller de Samsun, Balıkesir, Gaziantep, Eskişehir, Manisa, Çanakkale, Malatya, Adana, Sakarya, Erzurum, Ordu şeklinde sıralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam kapanmayla birlikte vaka sayısını 5 binin altına düşürme hedefinin üzerinde ise 12 il bulunuyor.

100 bin nüfusta görülen vaka sayısında zirvede yer alan İstanbul, haftalık vaka sayısı ile de yine ilk sırada. Nüfusu ve vaka yoğunluğu üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 17-23 Nisan haftasında İstanbul’da 132 bin 165 vaka görüldü.

Haftalık 32 bin vaka ile Ankara ikinci sırada yer alırken, bu illeri yaklaşık 15 biner vaka Bursa ve İzmir izledi. Haftalık vaka sayısı 5 binin üzerindeki diğer iller de, Kocaeli (13 bin 500), Konya (12 bin), Tekirdağ, Antalya (8 bin), Kayseri (7 bin)…

Samsun (6 bin 500), Balıkesir, Gaziantep (6 bin). Şu anda hedeflenen vaka sayısının altında vakaya sahip olmakla birlikte, Eskişehir, Manisa, Çanakkale de 4 bin 500-4 bin 800 haftalık vaka ile sınıra yakın iller.

DOĞU KARADENİZ HARİTASI DALGALI

17- 23 Nisan tarihleri arasında illerin 100 binlik nüfusa oranla Kovid-19 vaka haritasında Doğu Karadeniz’de en fazla artış Giresun’da gerçekleşti. Yüzde 13,14’lük yükselişin yaşandığı kentte 624,22 olan vaka oranı 706,23’e yükseldi.

Vaka sayılarındaki artışta Giresun’u; Gümüşhane, Bayburt, Sinop ve Artvin takip etti. Sinop’ta 440,73’ten 445,35’e, Artvin’de 230,09’dan 250,15’e, Bayburt’ta 568,92’den 601,88’e, Gümüşhane’de ise 242,76’dan 333,80’e yükseldi.

Son haftalarda vaka oranlarında artış olan bölgede alınan kısıtlama ve beraberindeki tedbirler, olumlu sonuç verince geçen haftalarda tek düşüş yaşanan Samsun’un yanı sıra Trabzon, Ordu ve Rize’de de vaka sayıları düşüş eğilimine girdi.

Trabzon’da vaka oranı 409,90’dan 353,74’e, Rize’de 516,03’den 508,192a, Ordu’da 565,14’ten 528,242e, Samsun 601,14’ten 481,90’a geriledi. Türkiye’de dün 282 bin 192 Kovid-19 testi yapıldı, 43 bin 301 kişinin testi pozitif çıktı, 346 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre; 2 bin 703 kişiye hastalık tanısı konuldu, 45 bin 592 kişinin tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 167 bin 263’e yükseldi.

Koronavirüs testi sayısı 46 milyon 435 bin 343’e ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 710 bin 582, vefat sayısı 39 bin 57, ağır hasta sayısı 3 bin 549 oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.