Yoğun stresi azaltıp sakinleştiren en etkili bitki çayları

0 96

Günlük yaşam ritüelimizde ev, iş, aile derken aslında pek çok faktör bizi etkileyerek stres olmamıza sebep oluyor. En güzel vakitler olan akşam saatlerinde ise bitkilerin antidepresan özellikleri bizi bir miktar da olsa rahatlatıp daha iyi ve kaliteli bir uyku sağlasa çok iyi olmaz mı? İşte bu etkiyi sağlayacak 5 bitki:

1-Papatya

Kas gevşetici özelliği ile mide kaslarını rahatlatıp şişkinlik ve hazımsızlık çekenler için birebirdir. Kendinizi aşırı gergin, uykusuz ve yorgun hissettiğinizde kaslarda gevşeme sağlayarak rahatlamış olacaksınız. Papatya çayından sonra rahat ve derin bir uykuya hazır olun.

2-Melissa

Avusturya’da sindirim problemleri dahil safra, karaciğer ve sinir sistemi bozuklukların tedavisi ve semptomların hafifletilmesinde kullanılıyor. Melissadan farklı olarak limonlu melisa adında farklı bir cins bitkide bulunmaktadır, bu melissa ile karıştırılmamalı.

Bunun melissadan farkı limon aroması bulunmasıdır. Yapılan çalışmalar, limonlu melissanın içeriğindeki maddeler sayesinde sinir sistemine etki ederek rahatlama sağladığını ve uykuya dalmayı kolaylaştırdığını gösteriyor.

3-Lavanta

Lavantayı koklamanın bile rahatlık sağladığını biliyor muydunuz? İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde kaslarınız gevşeyecek, sinir sisteminiz etkilenerek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Çok yoğun aroması olduğundan dolayı az miktarda kullanmanız veya yaptığınız papatya veya melissa çayınızın içine küçük bir yaprağını koymanız yeterli olacaktır.

4-Kediotu

Latince adı valeriana officinalis olan kediotu içeriğinde 100’den fazla aktif madde bulundurur. Bu aktif maddelerin kişileri sakinleştirdiği, anksiyeteyi azalttığı, uyku problemi çekenler için etkili olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Uykuya dalma sürecini hızlandırıp uyku zamanı ve kalitesini artırır.

Kökünün ve yapraklarının kullanıldığı bu bitki aynı zamanda kan basıncını düşürür ve kasları da gevşetir.

5-Sarı Kantaron

Adından da anlaşılacağı üzere sarı çiçekleri olan bu bitki, stres ve yorgunluk çekenlerin başvuracağı bir diğer ilaçsız tedavi şeklidir. İçeriğinde bulunan ‘hyperisin’ denilen bir madde sayesinde mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olarak depresyonda olan kişileri rahatlatacak bir bitkidir.

Stresi azaltır, kan basıncını düşürür ve adet sancılarına iyi gelir. Ancak ilaç kullananların doktorlarına sormadan kullanmamasını öneririm. Aşırı kullanımına bağlı yan etkiler olarak baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk hissi görülecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.