Meta’da yeni kıyım: Binlerce kişi kovulacak!

0 8

Popüler toplumsal medya platformları Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, yeni bir işten çıkarma dalgasına hazırlık yapıyor olabilir. Birkaç ay evvel 11 bin çalışanı ile yollarını ayıran şirket, ekonomik olarak daralmaya gidecek.

11 bin kişiyi işten çıkaran Meta’nın yeni planı ne?

Meta üzere teknoloji firmaları, büyüme masraflarını dengeleme gerçeğiyle karşı karşıya. Toplumsal medya platformu, 2022’in sonbahar periyodunda 11 bin kişiyi işten çıkarmıştı. Şirketin, sayısı binleri bulabilecek öbür bir işten çıkarma cinsine hazırlandığı bildirildi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg bir evvelki işten çıkarma dalgasında “verimliliğe odaklanmaya” muhtaçlık duyduklarını söylemişti. Yeni işten çıkarmaların, yönetici konumlarını ve mühendislik dışındaki çalışanları etkilemesi bekleniyor. Ayrıyeten kimi projelerin de durdurulması yahut iptal edilmesi mümkün.

ABD basınında yer alan raporlar, işten çıkarma tipinin bir günde gerçekleşmeyeceğini ve şirketin geneline yayılacağını ortaya koydu. Meta sözcüsü Dave Arnold bahisle ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, CEO Zuckerberg’in verimlilik odaklı ilerleyeceğini hatırlattı.

İşten çıkarmalarla karşı karşıya kalan tek teknoloji şirketi Meta olmasa da bu durum, bölümün finansal olarak sürdürülebilir kalma muhtaçlığına dair soruları gündeme getiriyor. Washington Post’ta yakın vakitte yayınlanan bir makaleye nazaran, son yıllarda birçok teknoloji şirketi gereksiniminden daha fazla kişiyi işe aldı.

Kaynak: Shiftdelete
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.