Redmi 9T için MIUI 14 güncellemesi yolda!

0 10

Geçtiğimiz yıl tanıtılan MIUI 14 arayüzünün dağıtımı son süratiyle sürüyor. Xiaomi, amiral gemisi modellerin büyük bir kısmını yeni sürüme geçirdi ve an itibariyle giriş/orta segmente ağırlaşmaya başladı. Son olarak Redmi 9T modelinin çok yakında MIUI 14 güncellemesi alacağı öğrenildi.

Redmi 9T için MIUI 14 güncellemesi çok yakında yayınlanacak

Redmi 9T, 2021 yılında piyasaya sürüldü ve kutudan Android 10 tabanlı MIUI 12 ile çıktı. Şu anda Android 12 tabanlı MIUI 13 ile kullanıcıların karşısına çıkan telefon Xiaomiui tarafından paylaşılan bilgilere nazaran yakında MIUI 14 sürümünü de almaya başlayacak.

Redmi 9T için MIUI 14 güncellemesi Android 12 tabanlı olacak ve V14.0.1.0.SJQCNXM yapı numarası ile gelecek. Şimdi tam tarih belirli olmasa da güncellemenin bu ay ya da önümüzdeki aydan itibaren ilgili telefona ulaşması bekleniyor. Bunun dışında birinci olarak Mi Pilot’lar için yayınlanacağını, rastgele bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacağını belirtelim.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile birlikte yeni arayüzün kıymetli ayrıntılarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ancak yeniden de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir başka savı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir düzgünleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin dataları MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün tekrar ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.