NASA, Mars helikopteri için büyük bir hedef koyuyor

0 48

NASA Mars helikopteri Ingenuity için yeni bir açıklama yaptı. Dördüncü uçuş için hazırlanan helikopter, üç başarılı uçuşun ardından daha büyük görevler için hazırlanıyor. Ingenuity ekibi, dördüncü test uçuşu için aracı hazırlıyor. Daha fazla kaya ve Mars materyali toplaması için daha uzun bir uçuş hedefleniyor. 

Helikopterin dördüncü uçuşu bugün Türkiye saatiyle akşam gerçekleşecek. Altı yıl önceki hedefini Mars’ta ilk uçuşta gerçekleştiren Mars helikopteri, her yeni uçuşta hem yüksekliğini hem de hızını artırıyor. 

Ingenuity baş mühendisi J. “Bob” Balaram yeni görev hakkında:  “Ingenuity’nin iniş takımları üçüncü uçuştan sonra yere indiğinde, mühendislerin gelecek nesil Mars helikopterlerini tasarlamalarına yardımcı olmak için fazlasıyla yeterli veri biriktirdiğimizi biliyorduk. Şimdi daha fazla performans bilgisi elde etmek için menzilimizi, hızımızı ve süremizi uzatmayı planlıyoruz.” diyor.

Ekibin beşinci uçuş için halihazırda bazı hedefleri olsa da, dördüncü uçuş için sonuçları alana kadar yeni hedefler belirlemeyi erteliyor. Beş uçuştan sonra, NASA’nın Ingenuity çabalarını azaltması ve odak noktasını Perseverance gezgininin ana misyonuna kaydırması bekleniyor çünkü asıl amaç Kızıl gezegendeki eski yaşamın izlerini aramak.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.