NASA patlamayı paylaştı: Titanyum parçaları bulundu!

0 49

NASA Chandra X-Ray tarafından keşfedilen yeni patlama kalıntıları bazı dev yıldızların tam olarak nasıl patladığını ortaya çıkartacak. Dünya’ya 11 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 350 yaşında olan Cassiopeia A, hakkında önemi sonuçlar ortaya çıktı. 

SÜPERNOVALARIN PATLAMALARINA IŞIK TUTACAK

Bilinen en genç süpernova olarak konumlandırılan Cassiopeia A, mercek altına alındı. Süpernovaların patlamaları rutin ancak neden patladıkları çoğu zaman saptanamıyor. Bu noktada önemli sonuçlara ulaşın Chandra X-Ray Gözlemevi, bilim insanlarının patlamalar hakkında bazı fikirler oluşturmasını sağlıyor. 

Yapılan yeni araştırmaya göre bilim insanları, devasa süpernovaların patlamalarını ‘nötrino’ kaynaklı olduğunu düşünüyor. Bu fikrin güçlü olduğunu savunan bilim insanlarının dayanağı ise en son gözlemlenen süpernovanın patlama kalıntıları arasında titanyum bulunması. 

3 Boyutlu bilgisayar simülatörleriyle tekrar canlandırılan bu patlama olayı, nötron yıldızının oluşumunda yapılan bu nötrinoların ya da düşük kütleli atom altı parçacıklarının patlamayı oluşturup, büyük bir rol oynadığına inanılıyor. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.